Věda | Výzkum | Tělo

Nový typ senzoru dokáže změřit hladinu kyslíku v krvi kdekoli na těle

  • Vědci vytvořili nový typ senzoru pro měření kyslíku v krvi
  • Senzor dokáže snímat velká místa na celém těle
  • Technologie si poradí i s místy, která nejsou „průhledná“ jako prst

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley vyvinuli nový typ senzoru, který dokáže přesně snímat množství kyslíku v krvi člověka neinvazivní metodou. Takzvané pulsní oximetry už jsou sice na trhu dlouho, ale typicky se měří jen na prstu. Nový typ senzoru ale dokáže měřit saturaci kyslíku v krvi i na velké ploše a na místech, kde to dříve nebylo možné.

Okysličení krve je důležitou hodnotou nejen při léčeních, operacích a podobně, ale také třeba při sportu a dalších činnostech. Chytré hodinky dnes bez problémů dokáží přesně snímat tep, ale pokročilé senzory pro měření okysličení krve na zápěstí se stále nenachází na nejrozšířenějších hodinkách typu Apple Watch nebo modelů s Android Wear. To by se ale mohlo již brzy změnit.

Zapomeňte na prst

Nový typ senzoru je zcela odlišný od velkých krabiček, které se musí připevnit na prst člověka. Konstrukce je zcela odlišná - jedná se o ohebný a tenký senzor, který lze umístit na jakoukoli část těla.

Jedná se totiž o vytištěnou organickou elektroniku (OLED) na ohebném plastu, která se dokáže přizpůsobit tvaru těla, respektive dané části, ve které probíhá měření okysličení krve. Samotné měření probíhá v rámci mřížky devíti bodů, což umožňuje získat rozsáhlejší a přesnější data.

Technologie funguje ale zcela odlišně než u současných pulsních oximetrů. Ty používají LED pro vysílání infračerveného a červeného světla. Vzhledem k tomu, že více okysličená krev pohlcuje více infračerveného světla, zatímco málo okysličená krev absorbuje více červeného světla, lze porovnáním hodnot procházejícího světla a jeho poměru snadno zjistit, jak na tom kyslík v krvi je. Problém ale je, že tento způsob lze použít pouze tam, kde lze tělo prosvítit, typicky právě prst, případně ucho a další části.

Nová technologie ale místo průchodu světla používá systém odrazu světla, takže je možné ji použít všude na těle.

Dokáže měřit i orgány

Díky tomu, že senzor doslova vidí skrz kůži do větší hloubky, je schopen měřit okysličení krve i v jednotlivých orgánech. To je důležité například po operacích, po transplantacích a podobně, kdy je možné se zaměřit na konkrétní místo v těle a zda okysličování krve na daném místě probíhá standardně a nedochází k nějakým problémům.

Testy ukázaly, že senzor dokáže přesně měřit i v oblastech jako je čelo nebo předloktí a změřené hodnoty odpovídaly tomu, co naměřil i klasický pulsní oximetr na prst.

Důležitá je miniaturizace

Tento typ senzoru je ideální pro nasazení ve zdravotnictví, protože rozšiřuje možnosti toho, jak lze neinvazivně měřit okysličení krve. Zároveň to zlepšuje pohodlí pro uživatele, který už nemusí mít velkou tlustou krabičku na prstu, což je dost omezující. Místo toho může být senzor umístěn na předloktí a podobně.

Technologie je ale důležitá i pro použití v hodinkách, které se nosí právě na zápěstí, jež není „průhledné“ a nelze tak použít standardní systém měření jako mají běžné pulsní oximetry. Nejtěžší částí ale pochopitelně je, vše miniaturizovat do velikosti malých hodinek, přičemž měření musí být zároveň přesně a také úsporné na energii.

Na měření okysličení krve v hodinkách se čeká už dlouho, ale snad už bychom se mohli dočkat příští rok, protože patentů v této oblasti vzniká poměrně hodně.

Originální materiál k výzkumu naleznete na stránkách Pnas.org

Diskuze (3) Další článek: Lime řeší bezohledné lidi na sdílených elektrických koloběžkách. Bude je učit lepšímu chování

Témata článku: Věda, Výzkum, Apple Watch, Hodinky, Tělo, Příští rok, Nový typ, Android Wear, Originální materiál, Pokročilý senzor, Důležitá hodnota, Velké místo, Změřená hodnota, Velká plocha, Kalifornská univerzita, Prst, Berkeley, Rozsáhlé data, Nová technologie, Velká hloubka, Měření, Infračervené světlo, Chytré hodinky, Standardní systém, Krev


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 25

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 53

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 60