Věda | Výzkum | Tělo

Nový typ senzoru dokáže změřit hladinu kyslíku v krvi kdekoli na těle

  • Vědci vytvořili nový typ senzoru pro měření kyslíku v krvi
  • Senzor dokáže snímat velká místa na celém těle
  • Technologie si poradí i s místy, která nejsou „průhledná“ jako prst

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley vyvinuli nový typ senzoru, který dokáže přesně snímat množství kyslíku v krvi člověka neinvazivní metodou. Takzvané pulsní oximetry už jsou sice na trhu dlouho, ale typicky se měří jen na prstu. Nový typ senzoru ale dokáže měřit saturaci kyslíku v krvi i na velké ploše a na místech, kde to dříve nebylo možné.

Okysličení krve je důležitou hodnotou nejen při léčeních, operacích a podobně, ale také třeba při sportu a dalších činnostech. Chytré hodinky dnes bez problémů dokáží přesně snímat tep, ale pokročilé senzory pro měření okysličení krve na zápěstí se stále nenachází na nejrozšířenějších hodinkách typu Apple Watch nebo modelů s Android Wear. To by se ale mohlo již brzy změnit.

Zapomeňte na prst

Nový typ senzoru je zcela odlišný od velkých krabiček, které se musí připevnit na prst člověka. Konstrukce je zcela odlišná - jedná se o ohebný a tenký senzor, který lze umístit na jakoukoli část těla.

Jedná se totiž o vytištěnou organickou elektroniku (OLED) na ohebném plastu, která se dokáže přizpůsobit tvaru těla, respektive dané části, ve které probíhá měření okysličení krve. Samotné měření probíhá v rámci mřížky devíti bodů, což umožňuje získat rozsáhlejší a přesnější data.

Technologie funguje ale zcela odlišně než u současných pulsních oximetrů. Ty používají LED pro vysílání infračerveného a červeného světla. Vzhledem k tomu, že více okysličená krev pohlcuje více infračerveného světla, zatímco málo okysličená krev absorbuje více červeného světla, lze porovnáním hodnot procházejícího světla a jeho poměru snadno zjistit, jak na tom kyslík v krvi je. Problém ale je, že tento způsob lze použít pouze tam, kde lze tělo prosvítit, typicky právě prst, případně ucho a další části.

Nová technologie ale místo průchodu světla používá systém odrazu světla, takže je možné ji použít všude na těle.

Dokáže měřit i orgány

Díky tomu, že senzor doslova vidí skrz kůži do větší hloubky, je schopen měřit okysličení krve i v jednotlivých orgánech. To je důležité například po operacích, po transplantacích a podobně, kdy je možné se zaměřit na konkrétní místo v těle a zda okysličování krve na daném místě probíhá standardně a nedochází k nějakým problémům.

Testy ukázaly, že senzor dokáže přesně měřit i v oblastech jako je čelo nebo předloktí a změřené hodnoty odpovídaly tomu, co naměřil i klasický pulsní oximetr na prst.

Důležitá je miniaturizace

Tento typ senzoru je ideální pro nasazení ve zdravotnictví, protože rozšiřuje možnosti toho, jak lze neinvazivně měřit okysličení krve. Zároveň to zlepšuje pohodlí pro uživatele, který už nemusí mít velkou tlustou krabičku na prstu, což je dost omezující. Místo toho může být senzor umístěn na předloktí a podobně.

Technologie je ale důležitá i pro použití v hodinkách, které se nosí právě na zápěstí, jež není „průhledné“ a nelze tak použít standardní systém měření jako mají běžné pulsní oximetry. Nejtěžší částí ale pochopitelně je, vše miniaturizovat do velikosti malých hodinek, přičemž měření musí být zároveň přesně a také úsporné na energii.

Na měření okysličení krve v hodinkách se čeká už dlouho, ale snad už bychom se mohli dočkat příští rok, protože patentů v této oblasti vzniká poměrně hodně.

Originální materiál k výzkumu naleznete na stránkách Pnas.org

Diskuze (3) Další článek: Lime řeší bezohledné lidi na sdílených elektrických koloběžkách. Bude je učit lepšímu chování

Témata článku: Věda, Výzkum, Apple Watch, Tělo, Hodinky, Prst, Červené světlo, Typ, Chytré hodinky, OLED, Velká hloubka, Kyslík, PNAS, Okysličení, Infračervené světlo, Příští rok, Rozsáhlé data, Standardní systém, Pokročilý senzor, Předloktí, Velké místo, Nový typ, Krev, Velká krabička, Velká plocha, Drony s kamerou na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X