Nový typ senzoru měří vlastnosti potu. Může najít uplatnění u sportovních náramků

  • Vědci vytvořili nový typ senzoru pro lidské tělo, který analyzuje pot
  • Z potu lze zjistit řadu důležitých informací o těle
  • Pro nasazení je nutná další miniaturizace i zvýšení přesnosti pot

Vědci z univerzity v Berkeley představili nový biosenzor, který se umístí přímo na tělo. Z kůže poté snímá vlastnosti potu, v rámci kterého vyhodnocuje stav těla. Právě pot totiž částečně reprezentuje i to, co se děje uvnitř těla a klasickými metody by bylo složité to neinvazivně měřit.

Chytré náramky a hodinky dnes umí měřit pohyb i tep, ale do budoucna se od nich očekává měření mnohem většího množství veličin, které budou reprezentovat aktuální stav našeho těla. Právě pot by mohl dalším důležitým aspektem, který se bude měřit, především ve spojení se sportováním.

Konec odběru krve

Pokud jde o sportovce, spousta měření se dnes provádí invazivně pomocí odběru krve. To není zrovna ideální a navíc tento způsob nelze nasadit pro běžné uživatele, kteří prostě jen rádi sportují. Tým vědců očekává, že do budoucna půjde spousta informací, které nyní měříme z krve, zjistit právě z potu.

Jedná se například o statistiku z pohledu únavy, dehydratace a dalších zdravotních problémů. V základu přitom stačí měřit množství potu a množství elektrolytů a metabolitu v něm. Z potu lze také detekovat třeba rychlost úbytku vody v těle.

Efektivní hromadní výroba

Vzhledem k tomu, že samotný senzor je poměrně jednoduchý, zaměřili se vědci rovnou i na efektivní výrobu, která zahrnuje „pásovou“ tvorbu malého průhledného pásku. V něm se nachází mikroskopické trubičky, kterými pot prochází. Díky měření rychlosti průchodu potu skrze tyto trubičky, je možné i měřit to, jak moc se člověk potí.

Klepněte pro větší obrázek
Efektivní výroba nových senzorů probíhá rychle a jednoduše s přímým tiskem na plast

Jak dochází k průchodu potu mikrotrubicemi, prochází zároveň skrze mikroskopické senzory, které jsou určené pouze na měření koncentrace draslíku, sodíku a dalších elektrolytů a zároveň také glukózy a dalších metabolitů. Jedná se ale o konkrétní výběr vědců, lze použít i senzory pro jiný typ látek.

Samotný systém senzorů v současném prototypu doplňuje několik výpočetních čipů, které zpracovávají informace ze senzorů a nakonec je bezdrátově posílají do speciální aplikace v mobilním telefonu. Lze předpokládat, že to co je v rámci prototypu velké několik centimetrů, může být i dnes rovnou integrováno do moderních chytrých hodinek s velikostí maximálně pár milimetrů.

Další výzkum

Vědce ještě čeká další zkoumání například z pohledu analýzy potu na různých místech těla a korelace hodnot s reálným stavem třeba pomocí měření krve. 

Zároveň ale také narazili na nemožnost použití analýzy potu pro diabetiky, kde tyto hodnoty nelze použít. Korelace mezi potem a úrovní glukózy v krvi zatím nemá jednoduché řešení.

Diskuze (1) Další článek: Vyplatí se připlatit? Postavili jsme kultovní elektrickou koloběžku Xiaomi proti nové verzi Pro

Témata článku: Věda, Výzkum, Nositelnosti, Tělo, Berkeley, Pot, Krev, Nový typ, MER, Vlastnost, Vědec, Senzor, Dehydratace, Najít, Náramek, Miniaturizace, Odběr krve, Měření, NARASex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Snem každého motoristy je jezdit zadarmo. Víme, že to v důsledku zcela nelze, místo tankování drahého benzínu či nafty ale můžete do auta ládovat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše. Jak to funguje v praxi a jaká jsou úskalí?

Jiří Kuruc
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět