Věda | Nositelnosti | Tělo

Nový typ senzoru měří vlastnosti potu. Může najít uplatnění u sportovních náramků

  • Vědci vytvořili nový typ senzoru pro lidské tělo, který analyzuje pot
  • Z potu lze zjistit řadu důležitých informací o těle
  • Pro nasazení je nutná další miniaturizace i zvýšení přesnosti pot

Vědci z univerzity v Berkeley představili nový biosenzor, který se umístí přímo na tělo. Z kůže poté snímá vlastnosti potu, v rámci kterého vyhodnocuje stav těla. Právě pot totiž částečně reprezentuje i to, co se děje uvnitř těla a klasickými metody by bylo složité to neinvazivně měřit.

Chytré náramky a hodinky dnes umí měřit pohyb i tep, ale do budoucna se od nich očekává měření mnohem většího množství veličin, které budou reprezentovat aktuální stav našeho těla. Právě pot by mohl dalším důležitým aspektem, který se bude měřit, především ve spojení se sportováním.

Konec odběru krve

Pokud jde o sportovce, spousta měření se dnes provádí invazivně pomocí odběru krve. To není zrovna ideální a navíc tento způsob nelze nasadit pro běžné uživatele, kteří prostě jen rádi sportují. Tým vědců očekává, že do budoucna půjde spousta informací, které nyní měříme z krve, zjistit právě z potu.

Jedná se například o statistiku z pohledu únavy, dehydratace a dalších zdravotních problémů. V základu přitom stačí měřit množství potu a množství elektrolytů a metabolitu v něm. Z potu lze také detekovat třeba rychlost úbytku vody v těle.

Efektivní hromadní výroba

Vzhledem k tomu, že samotný senzor je poměrně jednoduchý, zaměřili se vědci rovnou i na efektivní výrobu, která zahrnuje „pásovou“ tvorbu malého průhledného pásku. V něm se nachází mikroskopické trubičky, kterými pot prochází. Díky měření rychlosti průchodu potu skrze tyto trubičky, je možné i měřit to, jak moc se člověk potí.

Klepněte pro větší obrázek
Efektivní výroba nových senzorů probíhá rychle a jednoduše s přímým tiskem na plast

Jak dochází k průchodu potu mikrotrubicemi, prochází zároveň skrze mikroskopické senzory, které jsou určené pouze na měření koncentrace draslíku, sodíku a dalších elektrolytů a zároveň také glukózy a dalších metabolitů. Jedná se ale o konkrétní výběr vědců, lze použít i senzory pro jiný typ látek.

Samotný systém senzorů v současném prototypu doplňuje několik výpočetních čipů, které zpracovávají informace ze senzorů a nakonec je bezdrátově posílají do speciální aplikace v mobilním telefonu. Lze předpokládat, že to co je v rámci prototypu velké několik centimetrů, může být i dnes rovnou integrováno do moderních chytrých hodinek s velikostí maximálně pár milimetrů.

Další výzkum

Vědce ještě čeká další zkoumání například z pohledu analýzy potu na různých místech těla a korelace hodnot s reálným stavem třeba pomocí měření krve. 

Zároveň ale také narazili na nemožnost použití analýzy potu pro diabetiky, kde tyto hodnoty nelze použít. Korelace mezi potem a úrovní glukózy v krvi zatím nemá jednoduché řešení.

Diskuze (1) Další článek: Vyplatí se připlatit? Postavili jsme kultovní elektrickou koloběžku Xiaomi proti nové verzi Pro

Témata článku: Věda, Výzkum, Nositelnosti, Tělo, Měření, Nový typ, Náramek, Vědec, Vlastnost, Krev, Senzor, Miniaturizace, Pot, Berkeley


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59