Nový typ umělé inteligence dokáže rychle rozpoznat zbraň ve videu, může to způsobit revoluci v bezpečnosti

  • Vědci vytvořili novou umělou inteligenci na rozpoznávání zbraní ve videu
  • Systém je extrémně efektivní a rychlý
  • Rozpoznávání v reálném čase by mohlo způsobit převrat v bezpečnosti

Vědci z univerzity v Granadě (UGR) představili nový systém umělé inteligence, který je zaměřen na rozpoznávání zbraně ve videozáběrech v reálném čase. Nový model disponuje nejen skvělou efektivitou a rychlostí, ale také velmi nízkou chybovostí, která byla problémem hlavně u starších podobných systémů. Nasazení tohoto systému je navíc jednoduché a může zcela změnit to, jak zajišťujeme bezpečnost a ochranu na mnoha místech.

Zbraň která se objeví na místech, kde nemá co dělat, je s velkou pravděpodobností značně nebezpečná nebo vede k nebezpečné události. Může jít o benzínku za rohem, nebo klidně i živý stream na Facebooku. V obou případech by se jistě měl spustit „alarm“, který upozorní policisty a další orgány, že se něco takového děje.

Zatímco dříve takovou situaci mohl detekovat a oznámit pouze člověk samotný, nyní přichází na pomoc umělá inteligence, která dokáže být ještě mnohem efektivnější a hlavně levnější, než třeba strážce benzínky, natož množství potřebných lidí, kteří by sledovali třeba miliony živých streamů z Facebooku nebo Twitche.

Umělá inteligence, která se vyzná ve zbraních

Vytvořená umělá inteligence využívá techniky hlubokých neuronových sítí a aby byla skutečně použitelná, musela být naučená tak, aby dokázala rozpoznat jakoukoli zbraň v obrazu extrémně rychle – v rámci sekund. Vzhledem k tomu, že přepadení třeba zmíněné benzínky může trvat třeba jen minutu, je rychlost detekce velmi důležitá.

Zároveň je nutné, aby dokázala zbraň rozpoznat i v nedokonalém obraze, protože je jasné, že většina bezpečnostních kamer není vybavená senzory s vysokým rozlišením, skvělou světelností a podobně. Vyvinutá umělá inteligence dokáže analyzovat obraz i velmi nízké kvality rychlostí 5 snímků za sekundu. To stačí na to, aby dokázala pracovat v reálném čase a případně aktivovat „alarm“.

Dle vyjádření se jedná o největší revoluci v oblasti detekci zbraní a aby to vědci i dokázali, pochlubili si skvělým výsledkem v náročném testu.

Testování na akčních filmech

Aby vědci mohli otestovat všemožné obrazy, ve kterých se zbraně vyskytují a nikoli pouze omezené množství záběrů z různých bezpečnostních kamer, zaměřily testování i na klasické akční bijáky z 90. let. Mezi nimi nechyběly bondovky, Pulp Fiction, Mission: Impossible a řada dalších. Součástí testovacích záběrů byly i Youtube videa s velmi nízkou kvalitou.

Systém umělé inteligence se už v této fázi chlubí efektivitou až 96,5 %, kdy správně rozpoznal zbraň v záběru. Chybovost je tak na velmi nízké úrovni a v rámci dalšího vývoje se pochopitelně ještě bude snižovat. Navíc lze spuštění „alarmu“ nastavit pro více pozitivních časový úseků (více než zmíněných 5 snímků v obraze) tak, aby se minimalizovala chybná detekce.

Zabezpečený svět sledovaný umělou inteligencí

Na mnoha místech už jsou dnes kamery běžnou součásti – benzínky, obchody, banky, kanceláře, školy, ulice, letiště a podobně, s rozmachem streamování živého videa vznikají rovněž obrovské objemy dat, které je nutné analyzovat v reálném čase. Zatímco člověk je na takovou práci neefektivní a hlavně drahý, umělá inteligence je levná, rychlá a snadno implementovatelná.

O-R3: první bezpečnostní robot, který kombinuje autonomní vozítko a dron

Tento systém tak není problém nasadit i na starších kamerových systémech, což znamená, že se můžeme dočkat brzké bezpečnostní revoluce. Jakmile se totiž někde objeví zbraň, bude okamžitě přivolána policie či bezpečnostní služba a útočník tak bude mít opravdu minimum času na to, způsobit větší škodu a zranění.

Když se podíváme do historie například masakrů v amerických školách, rychlost reakce bezpečnostních složek se úměrně rovná tomu, kolik obětí takový masakr přinesl. Pokud by si v takovém případě například útočník jen na chvilku zkontroloval zbraň na chodbě sledovanou kamerou s tímto systémem a hned ji zase schoval, stihla by to detekovat a teoreticky přivolat polici dříve, než by se něco stalo.

Souvisí s tím ale fakt, že s takovou vyšší bezpečností se budeme muset částečně vzdát anonymity, protože budeme neustále sledování na stále více místech a každou sekundu. Dokud se o to bude starat umělá inteligence zaměřená na bezpečnost, je to skvělé a bezproblémové řešení. Problémem je ale případná zneužitelnost čím dál většího počtu kamer k protiprávním účelům, které by mohly plnit cíle jednotlivců či skupin.

V takovém případě je nutné myslet na klasický problém „Kdo hlídá hlídače?“ a zabezpečit samotný systém tak, aby nemohl být zneužitelný žádným člověkem, hackerem a podobně.

Diskuze (18) Další článek: Pozor, co říkáte! Volaný vás slyší, i když hovor teprve vyzvání

Témata článku: YouTube, Facebook, Věda, Umělá inteligence, Výzkum, Bezpečnost, Strojové učení, Zbraně, Webkamera, Neuronová síť, Bezpečnostní složka, Klasický dron, Alarm, Obrovský objem, Vysoká bezpečnost, Nový, Nízká efektivita, Neefektivní inteligence, Benzínka, Reálná rychlost, Nový systém, Skvělý výsledek, Reálný čas, Chybovost, Inteligence, Webkamery na Heureka.czNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
24 GB dat za 1400 Kč? Takovou nabídku umí vymyslet jen operátoři v Česku...
Jan Láska
Předražené službyPředplacené kartyT-Mobile