Nový způsob zachycování oxidu uhličitého dokáže snížit emise nákladních vozidel o 90 %

Značná část emisí oxidu uhličitého pochází z odvětví dopravy – například v Evropě za ně ve 40 % mohou nákladní automobily. Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) přišli s novou metodou zachycování oxidu uhličitého z výfuků, která by mohla snížit emise až o 90 procent.

Svůj nápad, který si již nechali patentovat, publikovali ve článku v odborném časopise Frontiers in Energy Research. Konkrétně navrhují zachytávat oxid uhličitý z výfukového potrubí nákladního automobilu a proměnit ho na kapalinu, která bude uložena v nádrži na střeše vozidla.

Místo výfuku zkapalnění

Odborníci už dokonce mají odpověď na Nerudovskou otázku „Kam s ním?“ Zkapalněný oxid uhličitý může být poté dopraven na čerpací stanici, kde ho lze znovu použit různými způsoby, včetně přeměny na konvenční palivo s využitím obnovitelné energie.

Klepněte pro větší obrázek 
Nádrže na střeše auta

V praxi to má fungovat tak, že horké výfukové plyny jsou nejprve ochlazeny a oddělí se voda. Následně procházejí „speciálními absorpčními materiály vyvinutými v EPFL“, kde dojde k izolaci oxidu uhličitého od ostatních plynů, jako je dusík a kyslík.

Poté je čistý oxid uhličitý extrahován a pomocí tepla, pocházejícího z motoru vozidla, stlačen, čímž dojde ke změně jeho skupenství na kapalinu. Ta pak může být uložena v nádrži připevněné ke střeše vozidla a následně (třeba během tankování) uložena na čerpací stanici.

Zatím jen pro náklaďáky

Ve stávajícím stavu je celý systém použitelný jen pro velká vozidla, jako jsou autobusy nebo nákladní vozy. Jeho součástí je totiž „kapsle“ o rozměrech 2 × 0,9 × 1,2 metrů a celé zařízení váží 7 % z celkového užitečného zatížení kamionu. Vědci počítají s tím, že touto cestou by mělo být možné recyklovat 90 % emisí oxidu uhličitého.

Systém zachycování CO₂ je v tuto chvíli pouze ve stádiu konceptu a jeho autoři odhadují, že realizace a nasazení v reálném světě bude trvat několik let. Dalším krokem bude vývoj prototypu pro vyzkoušení experimentálních prvků v praxi.

Pokud systém, vyvinutý švýcarskými vědci, bude možné nasadit do praxe, mohl by zpomalit nástup elektromobilů. „I když používání elektrických vozidel pro osobní dopravu může přispět ke zlepšení situace, snížení emisí z komerční dopravy – jako jsou kamiony nebo autobusy – je mnohem větší výzvou.“ konstatují v oficiální zprávě.

Hlavní výhodou tohoto systému je, že ho lze, na rozdíl od elektrických nebo vodíkových motorů, použít jako dodatečně instalovanou výbavu stávajících vozidel. Může tak zásadně neutralizovat jejich dopad na emise uhlíku.

Diskuze (34) Další článek: Našli jste závažnou bezpečnostní chybu v produktech Applu? Můžete získat odměnu až 33 milionů korun

Témata článku: Technika, Výzkum, Doprava, Automobily, CO2, Evropa, Ekologie, Globální oteplování, Znečištění, Střecha, Vozidlo, Emise, Oxid, EPFL, Nový způsob, EPF, Vědec, Nádrž, Zachycování, Nákladní vozidloZadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět