O krok blíže k vyřešení záhady. Vědci zachytili rychlý rádiový záblesk z naší Galaxie

  • Astronomové pozorovali první rychlý rádiový záblesk pocházející z naší Galaxie
  • Zdrojem je magnetar, což je druh neutronové hvězdy
  • Nachází se ve vzdálenosti 30 tisíc světelných let od nás směrem k souhvězdí Lištičky

Už pár let zkoumají astronomové záhadné záblesky v rádiové části spektra, které trvají řádové milisekundu a přichází z různých míst na obloze. Pekelně krátké a neméně záhadné záblesky se označují zkratkou FRB (fast radio burst) alias rychlé rádiové záblesky. 

Spojení „radioteleskop“ a „záhadný signál“ samozřejmě hned podnítí představy o mimozemšťanech, ale vědci se domnívají, že za FRB stojí některé z dramatických astrofyzikálních procesů.

Před pár lety byly pozorovány opakující se záblesky z jednoho zdroje, což byl průlomový objev. Znamená to, že minimálně část FRB pochází ze „stabilních“ zdrojů a ne z jednorázových extrémních událostí typu supernovy. Kromě toho byl objeven FRB přicházející z konkrétní galaxie, což umožnilo odhadnout vzdálenost a určit celkovou energii emitovanou při události. 

Nyní mají vědci další vodítko. Na konci dubna zachytili první FRB přicházející z naší vlastní Galaxie. Zdrojem má být magnetar SGR 1935 + 2154 ve vzdálenosti 30 tisíc světelných let od nás směrem k souhvězdí Lištičky. Záblesk byl pozorován radioteleskopem CHIME v Kanadě.

 

Magnetary

Po výbuchu supernovy zůstává na místě bývalé hvězdy neutronová hvězda – jeden z nejvíce fascinujících objektů ve vesmíru. Hmota Slunce nebo spíše ještě větší je vměstnána do koule o průměru několika kilometrů. Neutronové hvězdy mohou mít silné magnetické pole – až 1015krát silnější než Země. Takovým objektům říkáme magnetary.

U stejného magnetaru byly krátce předtím pozorovány záblesky v rentgenové části spektra kosmickým dalekohled Swift i dalšími družicemi.

Vzhledem k tomu, že známe přibližnou vzdálenost, můžeme určit celkovou uvolněnou energii. Ta byla v daném okamžiku 100 000krát větší, než vyzařuje Slunce ve stejném čase. Událost byla tisíckrát silnější, než jakýkoliv dříve pozorovaný rádiový záblesk v naší Galaxii, ale také o tři řády slabší než typický FRB.

Do skupiny FRB se pozorovaný jev ve všech ostatních ohledech hodí – navíc se jedná o ojedinělou událost, protože stovky dní před i po záblesku se jev neopakoval. 

Vědci mají vodítko, ale jak už to tak ve vědě bývá, jedna odpověď vytvoří tucet nových otázek. Dosud jsme našli v Galaxii na dvě desítky magnetarů, ale u žádného dalšího FRB pozorovány nebyly. Rádiový záblesk přišel hodiny po tom rentgenovém, ve skutečnosti by to mělo být podle teorií spíše obráceně.

Autoři studie nabízejí některá vysvětlení, která souvisí s výbuchy energie interagujícími s magnetickým polem magnetaru, ale žádné z nich nevysvětluje pozorovaný jev dostatečně.

20 let s FRB

První FRB byl objev v roce 2007 v šest let starých datech z radioteleskopu Parkes v Novém Jižním Walesu. Některé záblesky měly poměrně kuriózní vysvětlení – jejich zdroj se nacházel velmi blízko – v sousední budově. Zdrojem bylo rušením od mikrovlnné trouby. Mnoho dalších ale pochází ze vzdálených končin vesmíru.

Zdroj: A fast radio burst associated with a Galactic magnetar

Diskuze (2) Další článek: V testech se objevila výkonnější grafika Intel Xe-HP. Má 5× více jader než integrovaná varianta

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, Kanada, Radioteleskop, Lištička, Souhvězdí, Swift, Zdroj, Magnetary, Vzdálenost, Neutronová hvězda, Parkes, Záblesk, Galaxie, FRB, Nový Jižní Wales, Vědec22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s PC

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s PC

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid