O krok blíže k vyřešení záhady. Vědci zachytili rychlý rádiový záblesk z naší Galaxie

  • Astronomové pozorovali první rychlý rádiový záblesk pocházející z naší Galaxie
  • Zdrojem je magnetar, což je druh neutronové hvězdy
  • Nachází se ve vzdálenosti 30 tisíc světelných let od nás směrem k souhvězdí Lištičky

Už pár let zkoumají astronomové záhadné záblesky v rádiové části spektra, které trvají řádové milisekundu a přichází z různých míst na obloze. Pekelně krátké a neméně záhadné záblesky se označují zkratkou FRB (fast radio burst) alias rychlé rádiové záblesky. 

Spojení „radioteleskop“ a „záhadný signál“ samozřejmě hned podnítí představy o mimozemšťanech, ale vědci se domnívají, že za FRB stojí některé z dramatických astrofyzikálních procesů.

Před pár lety byly pozorovány opakující se záblesky z jednoho zdroje, což byl průlomový objev. Znamená to, že minimálně část FRB pochází ze „stabilních“ zdrojů a ne z jednorázových extrémních událostí typu supernovy. Kromě toho byl objeven FRB přicházející z konkrétní galaxie, což umožnilo odhadnout vzdálenost a určit celkovou energii emitovanou při události. 

Nyní mají vědci další vodítko. Na konci dubna zachytili první FRB přicházející z naší vlastní Galaxie. Zdrojem má být magnetar SGR 1935 + 2154 ve vzdálenosti 30 tisíc světelných let od nás směrem k souhvězdí Lištičky. Záblesk byl pozorován radioteleskopem CHIME v Kanadě.

 

Magnetary

Po výbuchu supernovy zůstává na místě bývalé hvězdy neutronová hvězda – jeden z nejvíce fascinujících objektů ve vesmíru. Hmota Slunce nebo spíše ještě větší je vměstnána do koule o průměru několika kilometrů. Neutronové hvězdy mohou mít silné magnetické pole – až 1015krát silnější než Země. Takovým objektům říkáme magnetary.

U stejného magnetaru byly krátce předtím pozorovány záblesky v rentgenové části spektra kosmickým dalekohled Swift i dalšími družicemi.

Vzhledem k tomu, že známe přibližnou vzdálenost, můžeme určit celkovou uvolněnou energii. Ta byla v daném okamžiku 100 000krát větší, než vyzařuje Slunce ve stejném čase. Událost byla tisíckrát silnější, než jakýkoliv dříve pozorovaný rádiový záblesk v naší Galaxii, ale také o tři řády slabší než typický FRB.

Do skupiny FRB se pozorovaný jev ve všech ostatních ohledech hodí – navíc se jedná o ojedinělou událost, protože stovky dní před i po záblesku se jev neopakoval. 

Vědci mají vodítko, ale jak už to tak ve vědě bývá, jedna odpověď vytvoří tucet nových otázek. Dosud jsme našli v Galaxii na dvě desítky magnetarů, ale u žádného dalšího FRB pozorovány nebyly. Rádiový záblesk přišel hodiny po tom rentgenovém, ve skutečnosti by to mělo být podle teorií spíše obráceně.

Autoři studie nabízejí některá vysvětlení, která souvisí s výbuchy energie interagujícími s magnetickým polem magnetaru, ale žádné z nich nevysvětluje pozorovaný jev dostatečně.

20 let s FRB

První FRB byl objev v roce 2007 v šest let starých datech z radioteleskopu Parkes v Novém Jižním Walesu. Některé záblesky měly poměrně kuriózní vysvětlení – jejich zdroj se nacházel velmi blízko – v sousední budově. Zdrojem bylo rušením od mikrovlnné trouby. Mnoho dalších ale pochází ze vzdálených končin vesmíru.

Zdroj: A fast radio burst associated with a Galactic magnetar

Diskuze (2) Další článek: V testech se objevila výkonnější grafika Intel Xe-HP. Má 5× více jader než integrovaná varianta

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, Kanada, FRB, Neutronová hvězda, Radioteleskop, Nový Jižní Wales, Vzdálenost, Souhvězdí, Galaxie, Magnetary, Záblesk, Lištička, Zdroj, Vědec, Parkes, SwiftAnatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress