Jak to bude s českou gigafactory. Financial Times tvrdí, že přednost dostanou USA. Ministr Síkela říká, že jednání s Volkswagenem pokračují

Oživeno 8. března 2023 | Máme tu dvě tvrzení týkající se potenciální české „gigafactory“, která částečně jdou proti sobě:

  • Financial Times (paywall) píše, že Volkswagen zastavuje plány na vybudování továrny na výrobu baterií ve východní Evropě. Důvodem jsou pobídky, které automobilce nabídla vláda USA. Prý jsou natolik lákavé, že americká gigafactory dostala přednost. Článek také říká, že Volkswagen vyčkává, jak na americké pobídky zareaguje Evropská Unie.
  • Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na Twitteru píše, že česká strana o americkém projektu ví, ale na obdobný evropský projekt nemá vliv. Telefonicky to měl ministrovi potvrdit Martin Jahn z představenstva společnosti Škoda Auto, později to automobilka potvrdila v oficiálním prohlášení. „Zájem VW o výstavbu Gigafactory ve východní Evropě trvá a jednání i příprava projektu pokračují,“ uzavírá Síkela.

Ať už tato konkrétní situace dopadne jakkoliv, experti stále hlasitěji upozorňují, že Spojené státy jsou pro obdobné projekty celkově atraktivnější než Evropa. Američané v roce 2022 schválili dotace ve výši 369 miliard dolarů na podporu „zelené ekonomiky“. Aktuálně se začínají peníze rozpadat do jednotlivých projektů a stále častěji je vidět, že představují hrozbu pro evropskou ekonomiku. Dalším argumentem pro USA jsou ceny energií – nižší a stabilnější.

Diskuze (50) Další článek: Končí „pirátské“ úložiště Hellspy. Narazilo na novelizovaný autorský zákon

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,