O tomhle se nesní ani Muskovi. Firma získala smlouvu na desítky startů rakety, která ještě neexistuje

  • ABL Space Systems vyvíjí menší raketu pro vynášení družic o celkové hmotnosti 1,3 tuny
  • Jeden start vyjde na 12 milionů dolarů
  • Raketa ještě neletěla, ale firma přesto získala smlouvu až na 58 startů

Firma ABL Space Systems z kalifornského El Segundo je jedním z dalších startupů, který chce uspět na rostoucím trhu vesmírných nosičů. Před pár měsíci začala testovat motor pro svou budoucí raketu RS1. Přestože raketa ještě neexistuje, získala ABL Space Systems zakázky na desítky startů. Uzavřela dohodu s Lockheed Martin.

Gigant fungující v oblasti letectví i vesmírných letů objednal „až“ 26 startů do roku 2026 a dalších až 32 do roku 2029. Pokud bude kontrakt naplněn, čeká ABL Space Systems celkem 58 startů. Podobná smlouva je bezprecedentní, zvláště u startupu, který ještě raketu ani nepostavil.

Dohoda mezi oběma firmami ale až tak překvapivá není. Lockheed Martin je jedním z investorů ABL Space Systems. Podle vyjádření firmy nepatří mezi ty největší, ale je mezi první desítkou. V dosavadních investičních kolech získala firma celkem 219 milionů dolarů.

Starty odkudkoliv 

Všechny soukromé firmy vyrábějící vesmírné nosiče mají jeden cíl – zlevnit vynášení nákladu na oběžnou dráhu. Cesty k dosažení cíle se však liší. ABL Space Systems staví raketu RS1, která dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést náklad o hmotnosti 1,35 tuny. Cena za start má být 12 milionů dolarů. Vynesení 1 kg tak vyjde na 8 888 dolarů.

Raketu RS1 o výšce 15 metrů budou pohánět motory E2 na petrolej RP-1 a kapalný kyslík. První stupeň bude disponovat devíti motory, druhý jedním. Raketa bude vyráběna pomoci 3D tisku a CNC strojů. Hlavní předností ABL Space Systems ale bude „kontejnerový přístup“.

Veškerou technologii nutnou pro start bude možné zabalit do kontejnerů. Start pak může proběhnout v podstatě odkudkoliv. Odpalovací systém vyžaduje jen přísun pohonných hmot pro naplnění rakety a menší plochu pro samotný start.

Obecně se počítá s možností startu z východního pobřeží (Wallops, Camden County, Mys Canaveral), západního pobřeží (Vandenberg) nebo ze základny Kodiak na Aljašce. 

Diskuze (40) Další článek: Oculus vylepšuje VR brýle Quest 2. S PC je spojí bezdrátově a odemkne režim 120 Hz

Témata článku: Technika, Vesmír, Raketa, Startupy, Družice, Rocket Lab, ABL, Aljaška, Rak, Wallops, Start, Petrol, Dolar, Kodiak, Systems, Elon Musk, Soukromé firmy, El Segundo, Martin, Mys Canaveral, Start rakety, Vynesení, Vandenberg, Kter