O víkendu vyvrcholí meteorický roj Perseidy. Přinese až 80 padajících hvězd za hodinu | Zdroj: DALL-E.

Zdroj: DALL-E.

O víkendu vyvrcholí meteorický roj Perseidy. Přinese až 80 padajících hvězd za hodinu

V období od 11. do 13. srpna bude vrcholit meteorický roj Perseidy. Letos budou pro jeho pozorování optimální podmínky – kromě Měsíce, který nebude rušit svým svitem, k nim přispěje i pravděpodobně jasná obloha. Pokud věříte pověrám, najděte si tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu a připravte si (klidně i hodně dlouhý) seznam přání.

Letošní rok slibuje bohatou podívanou – síť NASA All Sky Fireball Network, zaměřující se na sledování meteorů a ohnivých koulí (fireballs) v zemské atmosféře, již zaznamenala několik výrazných zástupců tohoto meteorického roje. První Perseidy začaly zdobit naši atmosféru již koncem července.

Těšte se na padající hvězdy

Dle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosáhne meteorický roj svého vrcholu v sobotu 12. srpna večer. Pokud v tuto noc nebudete mít čas nebo pozorování zhatí zatažená obloha, nezoufejte. Neméně vydatné by měly být i noci z 11. na 12. a ze 13. na 14. srpna.

Možná vás při pohledu na rozžhavené úlomky v atmosféře naší planety, napadne otázka, proč se vlastně Perseidy každý rok opakují ve stejnou dobu. Odpověď je prostá: jedná se o prach a větší částice, které za sebou zanechává na své oběžné dráze kometa 109P/Swift-Tuttle, obíhající kolem Slunce zhruba každých 133 let.

Když trajektorie Země protne její orbitu plnou úlomků, dochází při kontaktu s atmosférou k jejich zahřátí na vysokou teplotu, které se projevuje i ve viditelném spektru. Protože oběžná dráha komety i Země je víceméně stabilní, protínají se každý rok ve zhruba stejném období. V letech 1991 až 1993 bylo při posledním průchodu komety periheliem možné pozorovat přes 300 meteorů za hodinu.

Připravte se na Perseidy

Meteorický roj Perseidy je často označován za nejkrásnější meteorický roj roku. Jsou k tomu dobré důvody – kromě skutečnosti, že nabízí vysoký počet meteorů, se navíc odehrává v létě, kdy bývá příjemné počasí a dobré podmínky pro pozorování. Lidově se Perseidům říká také „Slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna.

Na rozdíl od loňského roku, kdy Měsíc v úplňku přehlušil svým svitem část záře meteorů, bude letos díky ubývající fázi obloha tmavší, takže bude snazší spatřit i slabší meteory. Nejvhodnějším místem pro pozorování Perseid je severní polokoule. Podle doporučení EarthSky je nejvhodnější doba v hodinách před svítáním, tj. zhruba od půlnoci do čtvrté hodiny ranní.

Meteory sice budou křižovat celou oblohu, avšak největší naději na jejich zahlédnutí budete mít, když se budete dívat směrem k souhvězdí Persea. Právě zde se totiž nachází takzvaný radiant – místo, ze kterého zdánlivě vyletují meteoroidy daného meteorického roje.

Pozorovatelé na venkově mohou během maxima před svítáním spatřit každou hodinu až 80 meteorů. Pokud se nacházíte ve městě, máte také šanci zahlédnout některé kousky, ale podle vesmírné agentury očekávejte sníženou frekvenci asi 10 meteorů za hodinu. Určitě je tedy vhodné najít si místo v oblasti mimo znečištění světelným smogem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud