Objev, kolem kterého vědci chodí po špičkách: Možná se díváme na snímek planety u Proximy Centauri

  • Nedávno byla objevena možná druhá planeta u nejbližší hvězdy od Slunce
  • Proxima c se okolo hvězdy pohybuje podobně daleko jako Mars okolo Slunce
  • Vědci možná pozorují oběh Proximy c přímo

Většina planet mimo Sluneční soustavu byla objevena nepřímo na základě vlivu na mateřskou hvězdu. Astronomové ale chtějí exoplanety pozorovat přímo. Zatím se to daří jen u hrstky exoplanet, které jsou hmotné a mladé. 

Na stole je ale možná historický objev. Vědci pomoci přístroje SPHERE na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře možná pozorovali planetu u nejbližší hvězdy od Slunce – Proximy Centauri. Možná...

Na návštěvě u Proximy Centauri

Před pár lety vědci u Proximy Centauri objevili měřením radiálních rychlostí exoplanetu Proxima b, která je nejméně o třetinu hmotnější než Země a okolo hvězdy obíhá s periodou 11 dnů v obyvatelné oblasti.

Pozorovat Proximu b přímo bude v nejbližší době velmi obtížné, protože je malá a především se nachází úhlově velmi blízko od samotné hvězdy (cca 37 tisícin obloukové vteřiny). Samozřejmě za předpokladu, že vůbec existuje, což u planety objevených touto metodou občas nevíme úplně jistě...

Měření radiálních rychlostí

Planeta neobíhá okolo hvězdy, ale okolo společného těžiště s hvězdou. Těžiště je vlivem nenulové hmotnosti planety trochu posunuté vůči středu hvězdy, takže planeta s hvězdou jakoby cloumá. Tento pohyb lze pozorovat ve spektru hvězdy.

Pokud se k nám planeta přibližuje, hvězda se vzdaluje a její spektrální čáry se vlivem Dopplerova jevu posouvají k rudému konci spektra. Když se od nás planeta vzdaluje, hvězda se přibližuje a spektrální čáry se posouvají k modrému konci.

Metoda umožňuje určit hmotnost planety, ale jen její dolní hodnotu. Přesná hodnota závisí na sklonu roviny oběžné dráhy planety vůči nám – a ten obvykle neznáme. 

Před pár měsíci se stejnou metodou podařilo objevit kandidáta na druhou planetu. Proxima c by měla mít hmotnost 6 Zemí a obíhat 1,5krát dál od Proximy Centauri, než obíhá Země okolo Slunce. Její oběžná doba by byla zhruba 5 let.

Pokud planeta skutečně existuje, nacházela by se více než 1 vteřinu od hvězdy a to už je velmi příznivá vzdálenost pro přímé zobrazení! Vědci se proto podívali na data z přístroje SPHERE z období od března 2005 do května 2019.

Vidět neznamená vědět

Přímé pozorování vypadá na první pohled věrohodněji ve srovnání s nepřímými metodami, ve kterých je planeta „znázorněna“ desítkami bodů v grafu. Bohužel to tak není. Pokud už planetu vidíme, tak jako nevýrazný bod či obláček nedaleko od hvězdy, který ale může být artefaktem, náhodně se promítající hvězdou v pozadí, odrazem světla v prachu apod. Z tohoto důvodu vědci okolo možného pozorování Proximy c našlapují s velkou opatrností. 

Pokud by se objev potvrdil, jednalo by se o přímé pozorování planety u nejbližší hvězdy a také první přímé pozorování exoplanety, která byla dříve objevena měřením radiálních rychlostí.

Zajímavou otázkou, kterou si musíme položit, je důvod, proč planetu vidíme. Podobně mladá a stará planeta nevyzařuje žádné záření, odráží ale záření mateřské hvězdy. Samo o sobě však nemůže k detekci stačit. Planeta by musela být až pětkrát větší než Jupiter, abychom viděli to, co možná vidíme. V systému musí být velký zdroj prachu. Může se jednat o systém prstenců, důsledky srážky měsíců nebo odpařování prachu ze samotné planety.

Možný zdroj prachu v podobné vzdálenosti od hvězdy nedávno odhalily také radioteleskopy ALMA. Na druhou stranu vědci odhadli možnou pozici planety na základě astrometrických dat z družice Gaia (měří přesné pozice a pohyb hvězd) a snímky Proximy c s tím zrovna nekorespondují. Čeká se ale na další balík dat z družice.

V boxu výše jsme zmínili, že hmotnost planety u měření radiálních rychlostí závisí na sklonu dráhy vůči nám. Pokud Proxima c existuje a Proxima b obíhá ve stejné rovině, pak bychom tento úhel dostali a upřesnili hmotnost potenciálně obyvatelné Proximy b na 1,5 až 1,8 Země.

V říši chladu a nejistoty

Pokud Proxima c existuje, nebude obyvatelná. Pohybuje se ve vzdálenosti, ve které by dokonce i ve Sluneční soustavě bylo už dost chladno. Proxima Centauri je ale sama mnohem menší a chladnější než Slunce. Je to červený trpaslík, což přináší nepříjemné zprávy i pro Proximu b.

Planeta bude mít vázanou rotaci (bude nakloněna stále stejnou stranou k hvězdě) a dostávat velké dávky ultrafialového záření – Proxima je nejen červený trpaslík, ale pořádně divoký červený trpaslík.

Ohledně obyvatelnosti planet u červených trpaslíků se vědci neshodnou. Proto je potřeba brát s rezervou i nejnovější objev exoplanety Kepler-1649 c. V datech z již nefungujícího dalekohledu Kepler se podařilo vydolovat objev planety o 6 % větší než Země, která dostává od své hvězdy 74 % záření, co dostává země od Slunce. Také Kepler-1649 c ale obíhá okolo červeného trpaslíka – dokonce ještě menšího, než je Proxima Centauri. 

Diskuze (4) Další článek: MSI má první GeForce RTX 2080 Ti s rychlejšími paměťmi GDDR6. Nechá si za to ale pořádně zaplatit

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Země, Astronomie, Mars, Slunce, Sluneční soustava, Jupiter, Exoplanety, OBJ, Doppler, Objev, Proxima Centauri, SNIMEK, Gaius, Kepler, Proxima, Odpařování, Planeta, Centauri, Váza, Obyvatelnost, Nejbližší hvězda, KterZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2