Doprava | Letadla

Obluda na nebi: největší letadlo na světě Stratolaunch má za sebou první let

V sobotu 13. dubna 45 minut po východu slunce absolvovalo v Mohavské poušti svůj historicky první let největší letadlo, které kdy bylo vytvořeno. Stratolaunch se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory dosáhl rychlosti 304 km/h.

Letadlo odstartovalo a přistálo na testovacím letišti Mojave Air and Space Port a během 150 minut trvajícího letu dosáhlo výšky 17 000 stop, tedy asi 5,2 kilometrů. Zkušební pilot Evan Thomas poté novinářům s potěšením oznámil, že „Systémy v letadle šlapaly jako hodinky.“

Náklaďák pro rakety

Cílem celého projektu je vyvinout stroj, který by do stratosféry do výšky 35 tisíc stop (10,6 kilometrů) dokázal vynášet rakety těžké až 250 tun. V této hladině by pak nesená raketa zažehla své motory a pokračovala s nákladem do vesmíru.

Stávající starty raket omezuje počet kosmodromů, takže lety je nutné plánovat, což se neobejde bez dlouhých čekacích dob. Proti tomu letadlo může vzlétnout z většího počtu startovacích drah, což by mohlo být konkurenční výhodou Stratolaunche. Pochopitelně lze tento stroj využít opakovaně, což snižuje náklady na jeden start.

Letoun je vybaven podvozky se 28 koly a motory Pratt & Whitney, určenými původně pro Boeingy 747. Maximální vzletová hmotnost stroje je 590 tun. Je také třeba poznamenat, že Stratolaunch je největším letadlem z hlediska rozpětí křídel, nicméně na délku ho některé stroje překonávají (na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů).

Plány do budoucnosti

Podle původních plánů měl Stratolaunch nést upravené rakety SpaceX Falcon 9, ale cesty obou firem se rozešly. Od roku 2016 je novým partnerem Orbital ATK vlastněná korporací Northrop Grumman Corporation, která staví raketu Pegasus XL.

Budoucnost projektu však není zcela jasná. Mluvčí společnosti nedokázal odpovědět na otázku, na kdy Stratolaunch plánuje další lety. Před vynášením raket a satelitů bude letadlo potřebovat certifikaci Federální letecké správy.

Na vavřínech neusíná ani konkurence – společnost Virgin Orbit Richarda Bransona hodlá v letošním roce zahájit testy vlastního modifikovaného Boeingu 747. Proti tomu SpaceX Elona Muska sází na konvenční rakety s opakovaně používanými stupni.

Diskuze (50) Další článek: Britové chtějí mladistvým odebrat z Facebooku tlačítko „To se mi líbí“

Témata článku: Vesmír, Technika, SpaceX, Raketa, Doprava, Letadla, Létání, Boeing, Největší letadlo, Pratt & AMP, Elon Musk, Obluda, Whitney, Výška, Stratolaunch, Orbital ATK, Letadlo světa, Stroj, Letadlo, Nebe, Federální letecká správa, Rozpětí křídel


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

** Prohnali jsme nový Edge webovými benchmarky ** Potvrzují, že je to Chrome ** V animacích a vektorech je možná nejlepší

Jakub Čížek | 44

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

** Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data ** Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Karel Kilián | 25

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27