Obluda na nebi: největší letadlo na světě Stratolaunch má za sebou první let

V sobotu 13. dubna 45 minut po východu slunce absolvovalo v Mohavské poušti svůj historicky první let největší letadlo, které kdy bylo vytvořeno. Stratolaunch se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory dosáhl rychlosti 304 km/h.

Letadlo odstartovalo a přistálo na testovacím letišti Mojave Air and Space Port a během 150 minut trvajícího letu dosáhlo výšky 17 000 stop, tedy asi 5,2 kilometrů. Zkušební pilot Evan Thomas poté novinářům s potěšením oznámil, že „Systémy v letadle šlapaly jako hodinky.“

Náklaďák pro rakety

Cílem celého projektu je vyvinout stroj, který by do stratosféry do výšky 35 tisíc stop (10,6 kilometrů) dokázal vynášet rakety těžké až 250 tun. V této hladině by pak nesená raketa zažehla své motory a pokračovala s nákladem do vesmíru.

Stávající starty raket omezuje počet kosmodromů, takže lety je nutné plánovat, což se neobejde bez dlouhých čekacích dob. Proti tomu letadlo může vzlétnout z většího počtu startovacích drah, což by mohlo být konkurenční výhodou Stratolaunche. Pochopitelně lze tento stroj využít opakovaně, což snižuje náklady na jeden start.

Letoun je vybaven podvozky se 28 koly a motory Pratt & Whitney, určenými původně pro Boeingy 747. Maximální vzletová hmotnost stroje je 590 tun. Je také třeba poznamenat, že Stratolaunch je největším letadlem z hlediska rozpětí křídel, nicméně na délku ho některé stroje překonávají (na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů).

Plány do budoucnosti

Podle původních plánů měl Stratolaunch nést upravené rakety SpaceX Falcon 9, ale cesty obou firem se rozešly. Od roku 2016 je novým partnerem Orbital ATK vlastněná korporací Northrop Grumman Corporation, která staví raketu Pegasus XL.

Budoucnost projektu však není zcela jasná. Mluvčí společnosti nedokázal odpovědět na otázku, na kdy Stratolaunch plánuje další lety. Před vynášením raket a satelitů bude letadlo potřebovat certifikaci Federální letecké správy.

Na vavřínech neusíná ani konkurence – společnost Virgin Orbit Richarda Bransona hodlá v letošním roce zahájit testy vlastního modifikovaného Boeingu 747. Proti tomu SpaceX Elona Muska sází na konvenční rakety s opakovaně používanými stupni.

Diskuze (50) Další článek: Britové chtějí mladistvým odebrat z Facebooku tlačítko „To se mi líbí“

Témata článku: Vesmír, Technika, Doprava, SpaceX, Letadla, Létání, Raketa, Boeing, Stratolaunch, GRU, Elon Musk, Pegas XL, Letadlo, Stratolauncher, SpaceX Elon Muska, Federální letecká správa, Východ slunce, Výška, Obluda, Whitney, Branson, Letadlo světa, Pratt & AMP, Str, Orbital ATKZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie