Obnovitelné zdroje energie v EU loni poprvé předčily plyn. V letošním roce se očekává další růst

Množství energie získané v loňském roce v Evropské unii ze slunce a větru vůbec poprvé předstihlo energii vyrobenou spalováním plynu. Údaje přinesl britský nezávislý think tank Ember, který se zabývá čistou energií. Odborníci předpokládají, že se tento rozdíl bude dále zvětšovat.

Podíl solární a větrné energie na spotřebě elektřiny v EU v roce 2022 vzrostl na historické maximum 22 %. Ember předpokládá, že výroba energie z fosilních paliv letos klesne o 20 %, přičemž nejrychleji klesá výroba z plynu. Plyn se na vyrobené elektřině podílel 20 % a uhlí 16 %, v Evropě zatím vedou jaderné a vodní elektrárny, které ke konci roku produkovaly 32 % elektřiny.

Může za to Putin

Výroba elektřiny ze slunečního světla vzrostla v loňském roce o rekordních 39 terawatthodin, což představuje nárůst o 24 % a téměř zdvojnásobení předchozího rekordu. „Jsme svědky pozoruhodného zrychlení tempa, jakým se budují obnovitelné zdroje energie,“ uvedl šéf EU pro klima Frans Timmermans. „Je zřejmé, že Evropané chtějí využívat levnou a čistou energii. Ukazuje to, že náš cíl 45 % obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 je sice ambiciózní, ale naprosto splnitelný,“ dodal.

Tyto posuny vyplývají především ze snížení závislosti na plynu a uhlí z Ruska. Prezident Vladimir Putin nařídil přerušení vývozu zemního plynu do zemí Evropské unie jako odvetu za uvalené sankce. Následné vysoké náklady pomohly snížit poptávku po energiích ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibližně o 8 % ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku.

Nárůst obnovitelných zdrojů pomohl Evropě překonat bezprecedentní deficit ve výrobě elektřiny z vodních a jaderných elektráren způsobený zejména suchem a nutností údržby. „Evropa se vyhnula tomu nejhoršímu,“ řekl vedoucí oddělení datových analýz společnosti Ember Dave Jones. „Otřesy v roce 2022 způsobily pouze drobné zvlnění uhelné energetiky a obrovskou vlnu podpory obnovitelných zdrojů,“ dodal.

„Nyní je kladen důraz na rychlé snížení poptávky po plynu – současně s postupným vyřazováním uhlí,“ uvádí se ve zprávě. „To znamená, že se blíží masivní rozšíření čisté energie.“ Odborníci očekávají, že jaderná energie zůstane v roce 2023 na stejné úrovni, přičemž plánované ukončení provozu německých jaderných reaktorů anuluje nárůst výroby ve Francii.

Ember předpovídá, že tento trendy budou pokračovat. Vedle očekávaného 20% poklesu výroby energie z fosilních paliv dojde v roce 2023 k oživení vodní energie, návratu francouzské jaderné energetiky a dalšímu zrychlení zavádění větrné a solární energie, což povede k „obrovskému poklesu“ fosilních paliv, zejména drahého plynu.

Diskuze (47) Další článek: Ve Spojených státech se šíří superkapavka. Běžná antibiotika na ni neplatí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,