Odkud kam vedou dráty velmi vysokého napětí napříč Evropou a kde se zhruba napojuje Česko na své sousedy, aby mohlo s elektřinou obchodovat na společném trhu? Na tyto otázky odpoví interaktivní mapa přenosové sítě na webu sdružení evropských provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity).
Organizace dnes čítá zhruba čtyřicítku členů a pozorovatelů a vedle zemí Evropské unie na seznamu nechybí ani Švýcarsko, Velká Británie a už rok také Ukrajina skrze svého operátora Ukrenergo. Česko zastupuje ČEPS, sousední Slovensko pak jeho obdoba SEPS.

Česko je kvůli pohraničním pohořím téměř ostrov. Všimněte si, že přeshraničních vedení VVN máme jen několik. Spojení mezi ostatními zeměmi Evropy je často mnohem hustší
Mapa znázorňuje rozsáhlou kontinentální síť, přičemž jednotlivé typy vedení rozlišuje barva a charakter čáry. Snadno tedy identifikujete nadzemní vedení AC i podmořské kabely DC.
Zatímco ve většině Evropy převládají odstíny červené a zelené včetně Česka (220 kV, 400 kV), Ukrajina do systému jako nový člen vnáší atypické odstíny žluté (300-330 kV) a modré (750 kV).
Elektrické území nikoho
Mapka také prozradí hrubé umístění klíčových silových podmořských kabelů ve Středozemním, Severním i Baltském moři, přičemž nechybějí ani linky mezi Estonskem a Finskem, které se v posledních týdnech dostaly na titulní stránky médií kvůli jejich pravděpodobnému přetržení jednou z lodí tzv. ruské stínové flotily.

Pouze geometrie vedení naznačuje, kudy ještě před třemi lety proudila přeshraniční elektřina
Zajímavý je i pohled na východ Ukrajiny, která hned první den války v únoru 2022 ukončila dosavadní přeshraniční spojení s Ruskem a Běloruskem. Celou hranici a dnes frontové území proto lemuje elektrické území nikoho.
Mapka je k dispozici i ve formátu PDF, během přípravy článku měl ale server výpadek.