Obří prachová bouře na Marsu: Stařičký rover Opportunity bojuje o přežití

  • Na Marsu se začátkem června objevila obří prachová bouře
  • Problémy hlásí rover Opportunity
  • Solární panely roveru kvůli prachu vyrábí méně energie

NASA musela dočasně přerušit výzkum prováděný roverem Opportunity. Oblast Perseverance Valley, kde se právě nachází, totiž zasáhla mohutná prachové bouře.

Bouře podle dostupných informací zuří na ploše cca 18 milionů čtverečních kilometrů a je mnohem silnější než ta, které musel Opportunity čelit v roce 2007. Předešlá prachová bouře měla v maximu úroveň opacity 5,5. Nyní je to 10,8.

Horší podmínky hlásí také pojízdná laboratoř Curiosity, která ale využívá jako zdroj energie radioizotopový termoelektrický generátor, takže mu prachová bouře nemusí vadit.

Problémy s energií

Mnohem menší Opportunity se musí spolehnout na solární panely. Kvůli nižšímu množství slunečního záření klesá výroba elektrické energie na minimum.

NASA už samozřejmě vypnula vědecké a další nepotřebné přístroje. Rover se ale i tak dostává do obtížné situace. Na palubě má topné těleso, které udržuje baterii při přijatelné teplotě, ale současně spotřebovává energii. Podle nedělní komunikace se teplota v současné době pohybuje okolo -29 °C.

Je zde i jedna pozitivní zpráva. Prachové bouře omezují extrémní kolísání teplot. Stejný prach, který blokuje sluneční světlo, také absorbuje teplo a zvyšuje okolní teplotu kolem roveru.

Opportunity by mohl v nejbližší době přejít do ještě tvrdšího úsporného režimu, při kterém by zůstal vypnutý a zapnul se jen občas pro nejnutnější komunikaci se Zemí. NASA si kvůli tomu vyžádala více času na DSN, což je síť radioteleskopů v USA, Španělsku a Austrálii, která zajišťuje komunikaci s kosmickými sondami.

Nezničitelný průzkumník

Opportunity přistál na Marsu v lednu 2004 a to téměř společně s identickým roverem Spirit, který skončil v roce 2010. Oba roboti měli na Marsu pracovat tři měsíce. Za tuto dobu primární mise by splnili všechny hlavní úkoly. Opportunity ale funguje do teď na rudé planetě už ujel 45,1 km.

Jedná se o poměrně malý rover o rozměrech 1,5 x 2,3 x 1,6 m vybavený šesti koly. Na palubě má několik kamer, spektrometrů nebo brusku pro obrušování zkoumaných kamenů.

Znáte z Marťana...

Na Marsu jsou obří prachové bouře, které jsou vidět i dalekohledy ze Země, poměrně běžné. Dochází k nim každý rok. Jednou za zhruba tři marsovské roky (5,5 let na Zemi) dojde ale k opravdu masivní bouři, kterou vědci označují jako globální prachovou bouři.

Prachová bouře si zahrála i ve filmu Marťan, kde nám odfoukla Marke Watneye a ulomila anténu, která ho zranila.

K podobnému scénáři by na Marsu dojít nemohlo. Vítr zde sice atakuje hranici 100 km/h, což není zrovna málo, ale atmosférický tlak na Marsu je mnohem nižší než na Zemi. Marsovská atmosféra má asi jen 1 % hustoty té pozemské.

Mars se blíží k Zemi

Mars je v současné době pozorovatelný brzy ráno (ideálně po 3. hodině) nad jižním obzorem (v galerii najdete mapku). Jeho vzdálenost od Země se v současné době zmenšuje.

Nejblíže bude Mars 27. července, kdy shodou okolností nastane také úplné zatmění Měsíce. V té době bude Mars jen 57,6 milionů km od nás. S klesající vzdáleností roste jeho úhlová velikost na obloze, i když stále bude jen jasnou „rudou hvězdou“. Mars nikdy nebude mít velikost Měsíce, jak tvrdí slavný a už dost starý hoax.

Diskuze (1) Další článek: Nejbláznivější způsoby odposlechu: laserový mikrofon, elektromagnetická radiace nebo třeba ultrazvuk

Témata článku: Vesmír, Technika, Výzkum, NASA, Země, USA, Energie, Mars, Austrálie, Měsíc, Počasí, Solární energie, Pojízdná laboratoř, Marsovská atmosféra, Pozitivní zpráva, Panel, Rudá planeta, Hlavní úkol, Rover Opportunity, Bouře, Nejbližší doba, Podobný scénář, Solární panely, Primární mise, BojKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia