Někdo má zrak lepší, někdo zase horší, těžko byste ale vyjma komiksu našli člověka, jehož zrak umožňuje variabilní zoom. Možná ne na dlouho.
Inženýři z čínského Harbinského technologického institutu a Kalifornské univerzity v San Diegu zkonstruovali poněkud větší napodobeninu lidské čočky, která dokáže pomocí relativně jednoduché deformace dielektrického elastomeru proměnit svoji ohniskovou vzdálenost.
Svůj experiment popsali v časopisu Advanced Functional Materials (PDF).
Díky úpravě ohniskové vzdálenosti dokáže čočka zvýšit, anebo naopak snížit přiblížení až o 30 %. Vědci doufají, že se jim jednou podaří celé zařízení vtěsnat do velikosti běžné umělé kontaktní čočky, a tak vyvinuli i techniku, jak vlastně ohniskovou vzdálenost na povel upravit – stačí dvakrát mrknout.

Přiblížení umělé čočky nemusí být jen středové, ale i v různých segmentech
Při pohybu oka se totiž mění jeho elektrický potenciál (viz elektrookulografie), a tak jen stačí vytvořit nějaké oční pohybové gesto, třeba dvojité mrknutí, načež změnu napětí přečte senzor v čočce a vyvolá její deformaci.
K tomu mají ale ještě inženýři docela daleko, v současné chvíli se totiž jejich zařízení vejde leda tak do malého batůžku, dielektrický elastomer totiž k vlastní deformaci potřebuje napětí několika set voltů a jako palubní počítač autoři použili stavebnici Arduino.

Změna přiblížení čočky pohybovými gesty oka
Výhledově, pokud se podaří technologii dále rozvinout a hlavně miniaturizovat, ale autoři koketují třeba s možností chytrých implantátů a dioptrických čoček a brýlí zítřka, které by měnily své optické vlastnosti třeba právě pomocí dvojitého mrknutí.