Očkovací robot jako budoucnost vakcinace – obejde se bez lékařů, sester, a hlavně bez jehel

  • Firma Cobionix prezentovala očkovacího robota Cobi
  • Místo jehly používá vysokotlaký proud tekutiny
  • V budoucnosti by mohl nahradit práci zdravotníků

Jedním z důvodů, proč se někteří lidé obávají očkování, je strach z jehel, respektive z injekcí. Firma Cobionix, která se zabývá autonomní robotikou, představila možné řešení v podobě očkovacího robota Cobi. Jedná se o všestrannou robotickou platformu, kterou lze nakonfigurovat a přizpůsobit nespočtu úkolů, jež může provádět bez nutnosti lidského zásahu a dohledu.

Roboti jsou obvykle navrženi a naprogramováni tak, že opakovaně plní specifické úkoly, jako je například svařování rámů automobilů na výrobní lince. Z dlouhodobého hlediska může být takový robot cenově dostupnější, než lidský zaměstnanec, navíc dokáže plnit úkony, které jsou pro lidi potenciálně nebezpečné. Brzdou bývají počáteční náklady, kvůli kterým si je nemohou dovolit malé podniky.

Autonomní robot Cobi

Oproti tomu je robot Cobi navržen a postaven s ohledem na extrémní flexibilitu. Pro změnu pracovní náplně stačí aktualizace softwaru a drobné úpravy. Díky tomu je možné robota vyrábět sériově, což pomáhá snižovat jeho cenu. Tvůrci chtěli předvést, jak flexibilní může Cobi být, proto ukázali jeho možné využití v roli očkovacího robota.

Pro mnohé lidi je jediná věc, která je ještě děsivější než lékař, jež do paže píchne podkožní jehlu, necitlivý robot bez špetky ošetřovatelského vzdělání, který se pokouší o totéž. Cobi proto používá méně děsivou alternativu: bezjehlovou injekční technologii vyvinutou jinou společností, která ke vstříknutí obsahu vakcíny hluboko do tkáně paže používá vysokotlaký proud tekutiny, ne silnější než lidský vlas.

Roboti mají ve zdravotnictví své místo například v chirurgii. Zde bývají na dálku ovládáni skutečnými chirurgy, kteří mohou být stovky kilometrů daleko, ale přesto sledují průběh zákroku prostřednictvím živých videopřenosů.

Očkovací robot

Cobi si se vším poradí úplně sám: nejprve pomocí kamer zjistí přítomnost pacienta a následně ho identifikuje. Ruka robota je vybavena LiDARem, který pacienta rychle naskenuje a vytvoří 3D mapu jeho těla. Tu následně analyzuje software, jež určí nejlepší místo pro aplikaci injekce. Pacient dostane prostřednictvím displeje instrukce, jak se na injekci připravit, včetně toho, kde má stát, v jaké poloze a zda je třeba odstranit části oděvu.

V reálném prostředí je třeba vzít v úvahu tisíce proměnných, aby byl takový robot v daném úkolu efektivní. Musel by mít například systémy, které zajistí, že pacient je skutečně tím, za koho se vydává, což lze řešit například technologií rozpoznávání obličeje.

Proto se tvůrci platformy domnívají, že bude trvat ještě několik let, než Cobi začne skutečně očkovat lidi. Automatizace tohoto úkolu by však mohla usnadnit, zlevnit a zrychlit očkování velkých skupin obyvatelstva, protože potenciálně snižuje riziko expozice očkovaných i zdravotníků.

S ohledem na to, že si stále nejsme jisti tím, jak dlouho se současná pandemie potáhne, může takový robot časem najít své uplatnění. Například pokud bude nutné každý rok aplikovat posilovací dávku vakcíny proti covidu-19, se toto řešení jeví jako velmi reálný způsob snadného a rychlého provedení.

Diskuze (48) Další článek: Přicházejí Windows 11 SE a Surface Laptop SE. Další odpověď Microsoftu na chromebooky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,