Očkovací robot jako budoucnost vakcinace – obejde se bez lékařů, sester, a hlavně bez jehel

  • Firma Cobionix prezentovala očkovacího robota Cobi
  • Místo jehly používá vysokotlaký proud tekutiny
  • V budoucnosti by mohl nahradit práci zdravotníků

Jedním z důvodů, proč se někteří lidé obávají očkování, je strach z jehel, respektive z injekcí. Firma Cobionix, která se zabývá autonomní robotikou, představila možné řešení v podobě očkovacího robota Cobi. Jedná se o všestrannou robotickou platformu, kterou lze nakonfigurovat a přizpůsobit nespočtu úkolů, jež může provádět bez nutnosti lidského zásahu a dohledu.

Roboti jsou obvykle navrženi a naprogramováni tak, že opakovaně plní specifické úkoly, jako je například svařování rámů automobilů na výrobní lince. Z dlouhodobého hlediska může být takový robot cenově dostupnější, než lidský zaměstnanec, navíc dokáže plnit úkony, které jsou pro lidi potenciálně nebezpečné. Brzdou bývají počáteční náklady, kvůli kterým si je nemohou dovolit malé podniky.

Autonomní robot Cobi

Oproti tomu je robot Cobi navržen a postaven s ohledem na extrémní flexibilitu. Pro změnu pracovní náplně stačí aktualizace softwaru a drobné úpravy. Díky tomu je možné robota vyrábět sériově, což pomáhá snižovat jeho cenu. Tvůrci chtěli předvést, jak flexibilní může Cobi být, proto ukázali jeho možné využití v roli očkovacího robota.

Pro mnohé lidi je jediná věc, která je ještě děsivější než lékař, jež do paže píchne podkožní jehlu, necitlivý robot bez špetky ošetřovatelského vzdělání, který se pokouší o totéž. Cobi proto používá méně děsivou alternativu: bezjehlovou injekční technologii vyvinutou jinou společností, která ke vstříknutí obsahu vakcíny hluboko do tkáně paže používá vysokotlaký proud tekutiny, ne silnější než lidský vlas.

Roboti mají ve zdravotnictví své místo například v chirurgii. Zde bývají na dálku ovládáni skutečnými chirurgy, kteří mohou být stovky kilometrů daleko, ale přesto sledují průběh zákroku prostřednictvím živých videopřenosů.

Očkovací robot

Cobi si se vším poradí úplně sám: nejprve pomocí kamer zjistí přítomnost pacienta a následně ho identifikuje. Ruka robota je vybavena LiDARem, který pacienta rychle naskenuje a vytvoří 3D mapu jeho těla. Tu následně analyzuje software, jež určí nejlepší místo pro aplikaci injekce. Pacient dostane prostřednictvím displeje instrukce, jak se na injekci připravit, včetně toho, kde má stát, v jaké poloze a zda je třeba odstranit části oděvu.

V reálném prostředí je třeba vzít v úvahu tisíce proměnných, aby byl takový robot v daném úkolu efektivní. Musel by mít například systémy, které zajistí, že pacient je skutečně tím, za koho se vydává, což lze řešit například technologií rozpoznávání obličeje.

Proto se tvůrci platformy domnívají, že bude trvat ještě několik let, než Cobi začne skutečně očkovat lidi. Automatizace tohoto úkolu by však mohla usnadnit, zlevnit a zrychlit očkování velkých skupin obyvatelstva, protože potenciálně snižuje riziko expozice očkovaných i zdravotníků.

S ohledem na to, že si stále nejsme jisti tím, jak dlouho se současná pandemie potáhne, může takový robot časem najít své uplatnění. Například pokud bude nutné každý rok aplikovat posilovací dávku vakcíny proti covidu-19, se toto řešení jeví jako velmi reálný způsob snadného a rychlého provedení.

Diskuze (48) Další článek: Přicházejí Windows 11 SE a Surface Laptop SE. Další odpověď Microsoftu na chromebooky

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Roboti, Očkování, Medicína, Vakcinace, Lékař, Cobi, Úkol, Robot, Vzdělání, Zdravotníci, Tekutina, Posilovač, Jehla22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně