Medicína | Vakcinace

Očkování a komplikace s ním spojené: Vše, co byste měli vědět

  • Očkování je zřejmě nejúspěšnější medicínskou technikou v dějinách
  • Za více než 200 let od jeho zavedení koncem 18. století zachránilo stamiliony životů
  • Prof. RNDr Václav Hořejší, CSc. vám podrobně objasní všechny důležité věci, které s ním souvisejí
Očkování a komplikace s ním spojené: Vše, co byste měli vědět

Antivakcinační hnutí

Nelze si nevšimnout, že v posledních více než 20 letech se ve vyspělých zemích, včetně Česka, rozmáhá hnutí odpůrců očkování.

Jejich motivace je v první řadě ideologicky „ultra-liberalistická“ („Rozhodnutí o očkování dítěte přináleží zásadně jen rodičům a nemělo by být ovlivňováno společností; nikdo nemá právo nutit kohokoli zákonem, aby si nechal vpravovat do těla cokoli proti své vůli, i kdyby to mělo přímo zázračné účinky.“)

Roli hraje zjevně i „postmoderní“ iracionální nedůvěra k vědě vůbec (konjunktura alternativní medicíny, programový anti-racionalismus, anti-scientismus, někdy s náboženským resp. sektářským pozadím). Kapitolou samou pro sebe je navíc šíření spikleneckých teorií o tom, že farmaceutické firmy záměrně produkují vakcíny buď přímo škodlivé, nebo alespoň zcela zbytečné a neúčinné, zato však enormně výdělečné.

Tito lidé často argumentují i tím, že povinnost očkovat děti ve vyspělých demokraciích neexistuje, a že povinné očkování bylo zavedeno teprve za komunistické „totality“ (1948-1989).

Takový „boj za svobodu“ mi připadá opravdu hodně nepatřičný a nezodpovědný, protože se bohužel netýká jen rozhodnutí toho či onoho individua, jestli raději zemře na nějakou chorobu, než aby si nechal něco píchat do svého těla, ale je v rozporu se snahou solidárně ochránit celou populaci a nakonec případně příslušnou chorobu zcela eradikovat.

Jako zcela pomýlený mi tento ultraliberalistický přístup připadá i pokud jde o nepřenosné choroby – opravdu někomu stojí ten „princip svobody“ za bolestivé umírání dětí na tetanus?

Tam, kde je antivakcinační hnutí z jakýchkoli důvodů úspěšné, má tragické následky – viz dlouhodobé maření snah o vymýcení posledních ohnisek dětské obrny v několika zaostalých státech Asie a Afriky.

Argumenty o jakési totalitární povaze povinného očkování jsou falešné – striktní zákony s přísnými sankcemi byly v Československu platné již za první republiky a těsně po 2. světové válce.

Očkování sice formálně není povinné např. v USA, nebo na Novém Zélandě, ale pokud není dítě očkované, většinou nesmí do školy. Studenti-cizinci musí v USA absolvovat všechna tamní povinná očkování; mají tedy svobodu nenechat se očkovat a odjet domů…

Mezi odpůrci očkování jsou bohužel i někteří lékaři; je to smutné - podobně jako to, že existují i lékaři, kteří podporují a praktikují některé šarlatánské, „alternativní“ metody léčby, jako je homeopatie i některé ještě daleko horší. Náš přední vakcinolog prof. Chlíbek říká: „Česká lékařská komora vydala jasné stanovisko, že lékař, který odmítá očkování, postupuje non lege artis, tedy nikoliv v souladu se soudobými poznatky medicíny“.

Relativně pozitivní je, že doposud ono odmítačské hnutí nenabylo v Česku tak masové podoby jako v některých jiných zemích (např. ve Francii); podle nedávných průzkumů dnes u nás očkování svých dětí více méně odmítá asi 5% rodičů; asi 80 procent rodičů schvaluje zachování současného očkovacího kalendáře.

Témata článku: Zdraví, Medicína, Očkování, Vakcinace, GAS, Tuberkulóza, Zimnice, Kóje, Jediný typ, Povinné očkování, Cizinci, Imunita, Obava, Imunizace, Měsíc života, Rčení, Tělesné teplo, Opakování, Probouzení, Odmítání, Sankce, Propuknutí, Zdravotnická organizace, Komp, Hepatitida


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11