Medicína | Vakcinace

Očkování a komplikace s ním spojené: Vše, co byste měli vědět

  • Očkování je zřejmě nejúspěšnější medicínskou technikou v dějinách
  • Za více než 200 let od jeho zavedení koncem 18. století zachránilo stamiliony životů
  • Prof. RNDr Václav Hořejší, CSc. vám podrobně objasní všechny důležité věci, které s ním souvisejí
Očkování a komplikace s ním spojené: Vše, co byste měli vědět

Proč je očkování povinné

V ČR je jak známo povinné očkování kojenců proti tuberkulóze (jen u rizikových dětí), dále proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, hemofilu typu b, virové hepatitidě typu B (společně, hexavakcína); později proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Nepovinné, ale hrazené ze zdravotního pojištění je očkování proti pneumokokům a papilomaviru HPV-16 (původce rakoviny děložního čípku), u seniorů také proti pneumokokům. Je třeba poznamenat, že v současnosti se používá poněkud problematická acelulární vakcína proti černému kašli, která je sice velmi bezpečná, ale neposkytuje dostatečně dlouhodobou ochranu, což nepochybně povede k budoucímu zvýšenému výskytu této choroby.

Černý kašel (pertussis) je mimořádně nebezpečný pro novorozence, kteří nezískali od matky dostatečné množství protilátek proti této chorobě. Proto se doporučuje vakcinace těhotných žen proti této chorobě.

Mohlo by se zdát, že je jen věcí individuálního rozhodnutí, jestli nechat sebe, resp. své děti očkovat a vzít tak na sebe riziko propuknutí choroby (resp. vyhnout se případným postvakcinačním komplikacím). Ve skutečnosti je zde ale ještě další důležitý důvod, proč by proočkovanost populace měla být co nejvyšší.

U některých dětí i dospělých totiž není očkování dostatečně účinné - většinou proto, že jejich imunitní systém je z nějakého důvodu oslabený; takto postižených osob bohužel stále přibývá (např. z genetických důvodů nebo po absolvování náročných terapií oslabujících imunitním systém, jako jsou např. transplantace nebo chemoterapie).

U těchto jedinců samozřejmě existuje i vyšší riziko toho, že příslušné onemocnění bude mít těžší průběh. Právě pro tyto naše zranitelné bližní je zásadně důležitá vysoká proočkovanost v populaci, tedy tzv. kolektivní imunita. Ta účinně brání šíření infekce v populaci a tím chrání i ty nejzranitelnější. Každý rodič by tedy měl brát v potaz i to, že pokud dítě nenechá např. z nějakých „filosofických“ důvodů očkovat, může zemřít někdo jiný, např. člověk po transplantaci ledviny.

Uvádí se, že pro zamezení šíření spalniček musí být očkováno až 97 procent populace, kdežto pro zamezení šíření chřipky postačuje proočkovanost okolo 80 procent.

Jistě je možné nevynucovat očkování zákonem a příslušnými sankcemi a spoléhat na racionální přesvědčování, ale podle mého názoru je to příliš riskantní – zákonem daná a státem vynucovaná povinnost je daleko jistější.

Je dobré si uvědomit, že před zavedením očkování v letech 1961-70 zemřelo v Československu na spalničky téměř 300 dětí; v roce 1946 zemřelo na záškrt přes 800 a na černý kašel přes 400 dětí… V paměti mé generace je ještě epidemie dětské obrny v 50. letech 20. století, která v Československu způsobila několik stovek úmrtí a přinesla vážné doživotní následky více než 10.000 pacientům.

Slavný spisovatel Roald Dahl vzpomínal na tragédii své sedmileté dcery Olivie – v roce 1962 dostala spalničky a zdálo se, že se již uzdravuje. Když si povšiml, že se u ní před usnutím objevily mírné potíže koordinace pohybů, řekla jen, že je hrozně ospalá. Během další hodiny upadla do bezvědomí a za 12 hodin zemřela na otok mozku (spalničková encefalitida).

Odborné odhady uvádějí, že povinné očkování zabrání v ČR ročně cca 150 tisícům většinou dětských onemocnění (několik promile z nich s více či méně vážnými, někdy i dlouhodobými následky – viz níže) a přibližně 500 úmrtí.

Témata článku: Zdraví, Medicína, Očkování, GAS, Vakcinace, Probouzení, Jasné stanovisko, Obava, RCE, Bezbolestná náplast, Postižení, Zdravotnická organizace, Potaz, Cizinci, Zimnice, Koordinace, Kostní dřeň, Výjimečný případ, Proočkovanost, Odmítání, Kóje, Jediný typ, Tělesné teplo, Olivie, Propuknutí


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254