Očkovaní mají poloviční úmrtnost na covid-19 než neočkovaní, ukázala indická studie

  • Indická studie zkoumala klinické výsledky více než 1000 pacientů
  • Zjistila, že plně očkovaní mají poloviční šanci, že zemřou
  • Výsledky korelují s dalšími studiemi zkoumajícími účinnost vakcín

V souvislosti s nástupem virulentnější mutace koronaviru SARS-CoV-2, označované jako Delta, se odborníci zaměřují na otázku, jaké benefity přináší očkování. Předběžné výsledky indické studie naznačují poměrně evidentní výhody vakcinace.

Plně očkovaní lidé, kteří skončili v nemocnici – což je samo o sobě mezi očkovanými poměrně vzácné riziko – měli stále nižší pravděpodobnost, že na onemocnění zemřou než ti, kteří nebyli očkováni. Částečně očkovaní lidé (tj. jednou dávkou ze dvou) však měli v případě hospitalizace podobné riziko vážného průběhu onemocnění a úmrtí jako neočkovaní.

Indické vakcíny fungují

Vědci se zabývali klinickými výsledky více než tisíce hospitalizovaných pacientů v indickém městě Hajdarábád, které byly zdokumentovány v období mezi 24. dubnem a 31. květnem letošního roku. Na základě údajů z genetického sekvenování se ve více než 90 % případech jednalo o nákazu variantou Delta.

V Indii se nejčastěji používají dvě vakcíny proti covidu-19. První, označovaná jako Covishield, je indickou verzí vakcíny AstraZeneca, tedy jde o očkovací látku založenou na adenoviru. Druhá vakcína Covaxin byla vyvinutá přímo v Indii a jako způsob „tréninku“ imunitního systému používá usmrcený koronavirus.

Ve studii bylo přibližně 500 hospitalizovaných pacientů očkováno vakcínou Covishield nebo Covaxin, které pro dosažení plné účinnosti vyžadují podání dvou dávek. Navzdory nutnosti hospitalizace na tom byli plně očkovaní ze zdravotního hlediska lépe než všichni ostatní.

Poloviční úmrtnost

Přestože očkovaná skupina byla obecně starší a měla vyšší výskyt dalších rizikových faktorů, docházelo v ní méně často ke zhoršení průběhu nemoci, nutnosti připojení na plicní ventilátor i úmrtí. Tito pacienti měli také vyšší hladinu neutralizačních protilátek, což je klíčová součást imunitní odpovědi organismu na koronavirus.

Předpokládá se, že obě vakcíny poskytují solidní ochranu před onemocněním (v případě varianty Delta až 65 %) a velmi vysokou ochranu (až 90 %) před závažným průběhem onemocnění. Podobně, jako všechny dostupné vakcíny proti covidu-19, tedy nabízejí vysokou, avšak nikoli absolutní ochranu.

Vědci zjistili, že u plně očkovaných osob byla pravděpodobnost úmrtí přibližně o polovinu menší než u neočkovaných – konkrétně byla úmrtnost 1,51 % proti 3,45 %. Bohužel u pacientů očkovaných jen jednou dávkou k tak zásadnímu snížení nedošlo – míra úmrtnosti u nich činila 3,35 %.

Zatím jen předběžné výsledky

Závěrem je nutné upozornit, že výsledky této studie jsou zatím pouze předběžné a musejí ještě projít tradičním recenzním řízením. Týkají se dvou vakcín, používaných v Indii, nicméně očkovací látky používané v Evropě prokazují podobnou nebo ještě vyšší účinnost.

Několik studií v minulosti naznačilo, že pokud u očkovaných osob dojde k propuknutí infekce, pak může dojít k podobnému virovému zatížení jako u neočkovaných. Další výzkumy ale zjistily, že očkovaní se infekce zbaví rychleji. Každopádně pravděpodobnost, že k propuknutí infekce vůbec dojde, je u plně očkovaných osob stále velmi nízká, a to i v případě varianty Delta.

Riziko závažného onemocnění a hospitalizace je u očkovaných osob relativně vzácné, nicméně pokud je v komunitě dostatečně vysoká míra přenosu, pak může být stále mnoho očkovaných, které bude nutné kvůli jejich stavu hospitalizovat. U těchto nešťastníků je alespoň důvod věřit, že jim očkování bude i nadále poskytovat určitou úroveň dodatečné ochrany.

Diskuze (194) Další článek: Nvidia chystá profesionální nízkoprofilovou kartu RTX A2000 ve verzi pro desktopy

Témata článku: Koronavirus, Očkování, COVID-19, Evropa, Indie, Vakcinace, SARS-CoV-2, AstraZeneca, Vakcína, Úmrtnost, Účinnost, Studie, COVID, Pfizer BioNTech, Delta, Závažný průběh, Pacient, OnemocněníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti