Globální oteplování | Antarktida | Ledovec

Bude to už každou chvíli. Od Antarktidy se odlomí ledová kra, která je třikrát větší než Praha

Od Antarktidy se dle NASA v dohledné době oddělí ledová kra, která je co do rozlohy třikrát větší než hlavní město naší republiky. Má se to stát v oblasti Bruntova ledového šelfu, kde od roku 1955 sídlí vědecká stanice Halley.

K odlomení ledovce by mělo dojít v rámci několika následujících dnů, maximálně týdnů. Bude se jednat o historicky největší kus od roku 1915, kdy vědci začali uvedenou oblast sledovat.

Důvodem je očekávané spojení dvou trhlin v ledovci. NASA uvádí, že od roku 2012 roste směrem na sever trhlina rychlostí zhruba 4 km ročně. Podle předpokladů se dříve či později setká s „Halloweenskou trhlinou“, objevenou v říjnu 2016, která směřuje na východ.

Klepněte pro větší obrázek
Detail trhlin v antarktickém ledovci

Větší než tři Prahy

Spojením obou trhlin dojde k narušení struktury a destabilizaci ledového šelfu, která s největší pravděpodobností vyústí v odlomení této části. NASA na Twitteru uvedla, že „Rozštěpení by mohlo vést k nejisté budoucnosti vědeckého výzkumu šelfu a přítomnosti lidí.“

Řeč je v tomto případě o trvale obydlené britské vědecké základně Halley. Ta sice byla v minulosti přemístěna a znovu postavena, nicméně v posledních letech byla už dvakrát uzavřena právě z důvodu nepředvídatelných dějů probíhajících v antarktickém ledovci.

Glaciolog Chris Shuman uvedl pro deník The Independent, že odlomená kra bude mít plochu zhruba 1700 kilometrů čtverečních. To je více než trojnásobek rozlohy hlavního města naší republiky. Jednalo by se tak o pátý největší ledovec, který je v současné době sledován odborníky z National Ice Centre.

Odlamování je normální, ale ne takové

Rostoucí trhlinu v ledu lze jasně vidět na satelitních snímcích pořízených družicemi Landsat. Na prvním obrázku je stav z konce ledna roku 1986. Na druhém, vyfoceném ve stejném období letošního roku, je jasně vidět prasklina, táhnoucí se větší částí ledovce.

Klepněte pro větší obrázek
Situace v roce 1986
Klepněte pro větší obrázek
Stejná oblast v roce 2019

NASA poznamenává, že odtávání a odlamování okrajů ledovce vlivem teplejší oceánské vody je v této oblasti normální. Změny, odehrávající se v poslední době, se však vymykají dosud sledovaným dějům.

Dle Shumana pravděpodobná budoucí ztráta ledu na vnější straně praskliny naznačuje, že je nutné počítat s větší nestabilitou a s tím spojenými riziky. Podotýká také, že stávající změny probíhají rychleji než v minulosti.

Diskuze (8) Další článek: Micron má novou verzi nejlevnějších SSD. Nabídnou až 2 TB

Témata článku: Výzkum, NASA, Twitter, Praha, Globální oteplování, Geologie, Oceán, Antarktida, Ledovec, Prasklina, Odlomení, Landsat, Kra, Obdélník, Halley, ANT +, Trhlina, TRI, Independent, Ledová kra


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7