Od Antarktidy se odlomil ledovec třikrát větší než Praha. Nesouvisí to s klimatickou změnou, tvrdí odborníci

Ze 150 metrů silného Bruntova ledového šelfu v Antarktidě se během jarního telení (přirozený proces, při kterém dochází k deformaci souvislé vrstvy ledu a k odlamování obrovských bloků i menších kusů ledovcového ledu) v neděli 22. ledna večer odlomila obrovská ledová kra. K odtržení přispěly trhliny, které se v průběhu několika uplynulých let rozšířily přes celý šelfový ledovec.

Kra je s plochou 1550 km² velká téměř jako Velký Londýn či více než třikrát větší než území hlavního města naší republiky. O události informoval britský národní ústav pro polární výzkum British Antarctic Survey s tím, že ledovec se utrhl, poté co se trhlina známá jako Chasm-1 rozšířila přes celý ledový šelf.

Ledovec třikrát větší než Praha

K odtržení ledovce došlo deset let poté, co vědci z British Antarctic Survey poprvé zjistili růst rozsáhlých trhlin v ledu. V únoru roku 2021 se od Bruntova ledového šelfu odlomil ledovec velký 1270 čtverečních kilometrů označovaný jako A-74. Aktuální odlomený kus je vysoký přibližně 150 metrů a vědci odhadují jeho hmotnost na 256 miliard tun.

Glaciologická struktura Bruntova ledovcového šelfu je složitá a dopady tání jsou nepředvídatelné. V roce 2016 přijala BAS preventivní opatření a přemístila výzkumnou stanici Halley Research Station 23 km do vnitrozemí od trhliny Chasm-1 poté, co se začala rozšiřovat. 

Od roku 2017 jsou pracovníci stanice nasazováni pouze během antarktického léta (tj. od listopadu do března). V současné době je zde 21 zaměstnanců, kteří pracují na údržbě zdrojů energie a zařízení, díky nimž vědecké experimenty fungují i přes zimu na dálku. Jejich práce bude pokračovat až do období kolem 6. února, kdy je vyzvedne letadlo.

Odborníci to čekali

Glaciologové tuto událost očekávali. Měření šelfového ledu se provádí několikrát denně pomocí automatizované sítě přesných GPS přístrojů, které obklopují stanici. Ty měří, jak se šelfový ledovec deformuje a pohybuje, a porovnávají údaje se satelitními snímky z ESA, NASA a německé družice TerraSAR-X.

„Všechna data se posílají zpět do Cambridge k analýze, takže víme, co se děje i v antarktické zimě – když na stanici není žádný personál, 24 hodin je tma a teplota klesá pod minus 50 stupňů Celsia.“ uvedla ředitelka BAS
Jane E. Francis.

Glaciolog Dominic Hodgson dodává: „Toto telení se očekávalo a je součástí přirozeného chování Bruntova ledovce. Nesouvisí to se změnou klimatu. Naše vědecké a provozní týmy pokračují v monitorování ledového šelfu, aby zajistily bezpečnost a zachovaly vědecké výsledky, které na stanici Halley provádíme.“

Diskuze (8) Další článek: „Vesmírný dalekohled Jamese Webba pracuje možná až příliš dobře,“ tvrdí astronomové

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,