Vesmír | Mimozemský život

Od Proximy Centauri přišel signál, který vypadá jako umělý. Skepticismus je ale namístě

  • Vědci zachytili podivný signál, který přišel od hvězdy Proxima Centauri.
  • Jedná se o nejbližší hvězdu od Slunce
  • Okolo hvězdy obíhají planety, jedna by mohla být obyvatelná

Vědci zachytili signál, který přišel od nejbližší hvězdy od Slunce – Proximy Centauri a splňuje minimálně základní učebnicové podmínky pro mimozemský signál umělého původu. Skepticismus je ale namístě. Mimozemšťané jsou vždy až ta poslední možnost.

Letos byl oznámen konec SETI@home a před pár dny se zřítil radioteleskop Arecibo, který byl asi nejslavnějším zdrojem signálů pro hledání mimozemské inteligence. Pátrání ale pokračuje. Už pět let funguje projekt Breakthrough Listen, který má i díky daru Jurije Milnera rozpočet 100 milionů dolarů.

29. dubna 2019 pozoroval radioteleskop Parkes v Austrálii Proximu Centauri po dobu 26 hodin a zachytil velmi podivný signál s frekvencí 982,002 MHz, který přišel od hvězdy Proxima Centauri. Jedná se o nejnadějnější signál z dosavadního pátrání Breakthrough Listen, a tak není divu, že dostal patřičné označení BLC-1 (Breakthrough Listen Candidate 1). 

Od zachycení signálu už sice nějaký ten pátek uplynul, ale vědci se k analýze dat dostali teprve letos v říjnu. V příštím roce by měla vyjít i patřičná odborná studie.

Čím signál vědce zaujal? Při pozorování provedl Parkes tzv. kývnutí. Pootočil se a pak se zase vrátil zpět na Proximu Centauri. Signál se vrátil, takže je velmi pravděpodobné, že přišel z Proximy Centuari nebo minimálně ze směru, ve kterém se hvězda na obloze nachází.

Hvězdy obvykle vyzařují v širokém rozsahu frekvencí. Některé přírodní procesy vyzařují v relativně úzkém rozsahu, ale v tomto případě byl rozsah tak úzký, že je obtížné jej vysvětlit známými fyzikálními jevy. 

Pokud připustíme, že signál vysílá zdroj na některé z planet, pak očekáváme, že se frekvence v průběhu času trochu posune. Je to způsobeno pootočením planety vlivem rotace a následným Dopplerovým jevem. Přesně takovou charakteristiku má BLC-1.

Mimozemšťané jsou až poslední možnost

Z vesmíru přichází velké množství signálů přírodního původu ale také umělého (družice, sondy) a k rušení mohou přispět také pozemské zdroje. Observatoř Parkes se proslavila příjmem signálů z misí Apolla, ale před několika lety také objevem rychlých rádiových záblesků. Ty mají sice také nálepku „záhadné“, ale zcela jistě jsou přírodního původu – pocházejí z některých extrémních objektů a událostí ve vzdáleném vesmíru.

Některé z těchto záblesků se ukázaly jako falešné – mohlo za ně rušení mikrovlnou troubou na observatoři.

Frekvence 982,002 MHz není příliš běžná pro pozemské zdroje nebo družice. Přesto i lidé z Breakthrough Listen očekávají, že se nakonec ukáže, že šlo o nějaký druh rušení a nikoliv o pozdrav „Mzáků“ ze nejbližší planetární soustavy. 

U hvězdy se nachází planety

Proxima Centauri se nachází 4,2 světelných let od nás. Jedná se sice o nejbližší hvězdu od Slunce, ale pouhým okem ji budete hledat marně. Proxima Centauri je chladným červeným trpaslíkem, který vyzařuje méně než 0,2 % záření Slunce.

V roce 2016 u Proximy Centauri objevili vědci planetu, která je nejméně o třetinu hmotnější než Země. Exoplaneta Proxima b obíhá s periodou 11 dní. Na jejím povrchu by sice mohly být podmínky k životu, ale červení trpaslíci se neukazují jako příliš dobré hvězdné matky. Proxima b dostává mimo jiné velké dávky rentgenová a ultrafialového záření.

Nedávno vědci ohlásili možný objev druhé planety. Proxima c obíhá mnohem dál s oběžnou dobou více než 5 let.

Zdroje: scientificamerican, syfy.com/syfywire

Diskuze (41) Další článek: Když se razítko odsune na úroveň pečetidel a nožů na dopisy

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mimozemský život, Slunce, Apollo, Signal, Skepticismus, Signál, Arecibo, Parkes, Planeta, Proxima Centauri, BLC, Vědec, Centauri, Doppler, Hvězda, Breakthrough listen, Proxima


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky