Odborníci na umělou inteligenci vášnivě kritizují filmy o Terminátorech

Do kin právě v těchto dnech přichází očekávaný snímek Terminátor: Temný osud. Mnozí odborníci na umělou inteligenci by ovšem nejspíš byli nejraději, kdyby vůbec nevznikl.

Podle jejich názoru totiž v lidech může vyvolat iracionální strach z AI – asi podobně, jako se to kdysi podařilo legendárním Čelistem v souvislosti s koupáním v moři.

„Filmy vykreslují obrázek, který opravdu není v souladu se současným chápáním toho, jak jsou dnes – a v dohledné budoucnosti – AI systémy budovány,“ postěžoval si známý počítačový expert Yoshua Bengio během rozhovoru pro BBC News.

Soudný den prý zatím nehrozí

Dnešní systémy jsou vysoce specializované, přičemž vědci často navrhují AI tak, aby vynikala pouze v jednom úkolu (například v hraní nějaké deskové hry). K vytvoření AI na úrovni Terminátorů, která by se mohla vymknout naší kontrole, jsme se dosud ani nepřiblížili.

Bengio navíc upozornil, že vyvinutí takových superinteligentních systémů může bránit celá řada „fundamentálních překážek“.

To ovšem neznamená, že bychom tuto problematiku měli bagatelizovat. „AI nám již pomáhá ničit naše demokracie a korumpovat naše ekonomiky a právní státy“ varovala Joanna Bryson z University of Bath a dodala, že je dobré snažit se lidi přimět k přemýšlení o slabinách autonomních zbraňových systémů.

Titulní foto: Insomnia Cured Here, CC BY-SA 2.0

Diskuze (27) Další článek: Podívejte se, jak by mohl vypadat World of Warcraft na moderním enginu Unreal 4

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Bezpečnost, Budoucnost, Roboti, Hudba, filmy, seriály, Zbraně, Cuře, Funda, Bbc News, Čelist, University of Bath, Inteligence, New Technolog, Odborník, BathŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna