Umělá inteligence | Roboti

Odborníci na umělou inteligenci vášnivě kritizují filmy o Terminátorech

Do kin právě v těchto dnech přichází očekávaný snímek Terminátor: Temný osud. Mnozí odborníci na umělou inteligenci by ovšem nejspíš byli nejraději, kdyby vůbec nevznikl.

Podle jejich názoru totiž v lidech může vyvolat iracionální strach z AI – asi podobně, jako se to kdysi podařilo legendárním Čelistem v souvislosti s koupáním v moři.

„Filmy vykreslují obrázek, který opravdu není v souladu se současným chápáním toho, jak jsou dnes – a v dohledné budoucnosti – AI systémy budovány,“ postěžoval si známý počítačový expert Yoshua Bengio během rozhovoru pro BBC News.

Soudný den prý zatím nehrozí

Dnešní systémy jsou vysoce specializované, přičemž vědci často navrhují AI tak, aby vynikala pouze v jednom úkolu (například v hraní nějaké deskové hry). K vytvoření AI na úrovni Terminátorů, která by se mohla vymknout naší kontrole, jsme se dosud ani nepřiblížili.

Bengio navíc upozornil, že vyvinutí takových superinteligentních systémů může bránit celá řada „fundamentálních překážek“.

To ovšem neznamená, že bychom tuto problematiku měli bagatelizovat. „AI nám již pomáhá ničit naše demokracie a korumpovat naše ekonomiky a právní státy“ varovala Joanna Bryson z University of Bath a dodala, že je dobré snažit se lidi přimět k přemýšlení o slabinách autonomních zbraňových systémů.

Titulní foto: Insomnia Cured Here, CC BY-SA 2.0

Diskuze (30) Další článek: Podívejte se, jak by mohl vypadat World of Warcraft na moderním enginu Unreal 4

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Bezpečnost, Umělá inteligence, Roboti, Hudba, filmy, seriály, Zbraně, University of Bath, Odborník, Čelist, Inteligence, New Technolog, Bbc News


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122