Odborníci NASA pozorovali obrovské mračno vytvořené srážkou planetesimál

  • Astronomové poprvé pozorovali gigantické mračno trosek a prachu jedné srážky planetesimál, které udělalo tranzit
  • Díky tomu mohli zjistit spoustu zajímavých věcí
  • Pomohl jim s tím infrateleskop Spitzer
Foto: NASA/JPL-Caltech
Odborníci NASA pozorovali obrovské mračno vytvořené srážkou planetesimál | Foto: NASA/JPL-Caltech

Srážky zárodků planet, planetesimál, kdysi dávno utvářely Sluneční soustavu. Ty časy jsou už pryč. Můžeme ale pozorovat podobné situace v nedávno vzniklých planetárních systémech a sledovat, jak to vlastně probíhá.

Astronomové NASA pozorovali takové srážky již dříve, u mladých hvězd, kde právě vznikají nové exoplanety, s využitím dnes již odstaveného vesmírného infrateleskopu Spitzer. Tato pozorování ale neposkytla příliš mnoho detailů, například pokud jde o velikost objektů, které se srazily.

Astronomka Kate Su z americké University of Arizona a její kolegové na to šli trochu jinak. Před časem jako první pozorovali gigantické mračno trosek a prachu jedné takové srážky planetesimál, které udělalo tranzit, čili přešlo mezi pozemskými pozorovateli a kotoučem hvězdy v příslušném vznikajícím planetárním systému.

Z pozorování tranzitu mračna trosek lze vyčíst spoustu zajímavých věcí. Pokud známe velikost a jasnost hvězdy, je možné odvodit velikost mračna v době krátce po srážce, odhadnout velikost objektů, které se srazily, a také rychlost, s jakou se mračno v dotyčném planetárním systému rozptýlí.

Co ukázalo sledování soustavy HD 16619?

Tým, který vedla Su, pozoroval mladičkou soustavu HD 16619, jejíž hvězda vznikla asi před 10 miliony let. Sledovali ji od roku 2015 do roku 2019, přičemž nejprve více než 100krát použili infrateleskop Spitzer.

Asi v polovině roku 2018 se soustava HD 16619 zjasnila, což odpovídalo srážce a tvorbě mračna trosek. V té době badatelé pozorovali tranzit tohoto mračna a doplnili ho dalšími pozorováními pozemními teleskopy, díky čemuž určili velikost a tvar mračna.

Z výsledků vyplynulo, že dotyčné mračno bylo velice protáhlé. Tranzitu se ve skutečnosti účastnila jen malá část mračna. Celé mračno muselo (z našeho pohledu) pokrývat plochu o velikosti stovek kotoučů hvězdy HD 16619.

Podle všeho šlo o srážku těles o velikosti velkých planetek Sluneční soustavy, zhruba jako je Vesta (průměr cca 550 km). Mračno se pak prakticky rozplynulo během pár měsíců. Podle badatelů to bylo, jako kdybychom se strojem času doletěli do doby vzniku Sluneční soustavy.

Diskuze (2) Další článek: Německo nedoporučuje ruský antivirus Kaspersky. Obavy ze špionáže se s ním táhnou roky

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Sluneční soustava, Zajímavá věc, University of Arizona, Velikost, Tranzit, Spitzer, Trosky, Stroj času, Mračno, Srážka, Hvězda, Kate BýtSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět