Odborníci NASA úspěšně extrahovali kyslík z napodobeniny měsíční půdy

Odborníci z Johnson Space Center úspěšně extrahovali kyslík z napodobeniny měsíční půdy. Podle NASA je to vůbec poprvé, kdy se něco takového podařilo v podmínkách vakua.

Tým vzorek umístil do karbotermálního reaktoru v tzv. Dirty Thermal Vacuum Chamber a zahřál pomocí vysoce výkonného laseru. Podobné karbotermální redukční reakce se již desítky let používají k výrobě solárních panelů a oceli.

„Tato technologie má potenciál produkovat na měsíčním povrchu za rok kyslík v množství odpovídajícím několikanásobku své vlastní hmotnosti, což umožní trvalou lidskou přítomnost a lunární ekonomiku,“ uvedl Aaron Paz z NASA v prohlášení.

Klepněte pro větší obrázek

Vědci tvrdí, že již mají k dispozici plně funkční prototyp, který je připraven k poslední zkoušce přímo ve vesmíru.

„Náš tým dokázal, že reaktor CaRD může přežít na měsíčním povrchu a úspěšně extrahovat kyslík. Jde o velký krok ve vývoji architektury k vybudování udržitelných lidských základen na jiných planetách,“ konstatovala ředitelka testování CaRD, Anastasia Ford.

Nyní tedy již zbývá jen „maličkost“ – dopravit dotyčné zařízení na povrch naší přirozené družice. K tomu by teoreticky mohlo dojít již během nadcházející mise Artemis 3.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Váš názor Další článek: Jak ve Finderu vyjmout soubor pomocí Cmd+X? Takhle aplikace na macOS přinese princip z Windows

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,