Odborníci ošálili systémy identifikace tváře vytištěnou 3D maskou. Prošli i letištní kontrolou

Odborníci ze společnosti Kneron oklamali pomocí vytištěné 3D masky s obličejem jiné osoby řadu systémů pro rozpoznávání tváře. Tato biometrická technika se přitom stává stále populárnějším nástrojem zabezpečení – používá se například ke sledování osob, vstupujících do objektu, odemykání zařízení či odbavení cestujících.

Chris Gledhill minulý týden oznámil, že odborníci z firmy Kneron úspěšně oklamali systémy rozpoznávání obličeje na hraničních přechodech, v platebních aplikacích a na letištích tím, že si nasadili vytištěné masky tváří jiných lidí. Podrobnosti přinesl server Business Insider.

Nedostatečné zabezpečení

Na letištích jsou systémy rozpoznávání obličeje vítány s otevřenou náručí, protože zkracují čekací dobu. Rychlá identifikace cestujících naskenováním tváří a porovnáním s jejich pasovými fotografiemi umožnila pohodlné a efektivní odbavení.

Jak se ale ukazuje, tento způsob zabezpečení není ani zdaleka tak dokonalý, jak bychom se mohli domnívat. V Kneronu se rozhodli tyto technologie vyzkoušet a nechali identifikačními systémy procházet lidi s různými vytištěnými maskami. Ukázalo se, že masky byly schopny systémy rozpoznávání tváře oklamat.

Klepněte pro větší obrázek 
Masky byly schopny oklamat systémy rozpoznávání tváře

Během experimentů se povedlo ošálit například čínské platební systémy AliPay a WeChat, systém rozpoznávání obličeje na nádraží a hraničním přechodu v Číně. Podobný systém na letišti Schipol v nizozemském Amsterodamu se dokonce povedlo oklamat pouhou fotografií tváře jiné osoby. Vše se pochopitelně odehrávalo s vědomím bezpečnostních pracovníků daných institucí.

Jde to i lépe

Na jedné straně je znepokojující, že biometrickou technologii lze oklamat vytištěnou maskou, avšak nutno poznamenat, že to neplatí vždy. Některé systémy rozpoznávání obličeje jsou samozřejmě lepší než jiné. Například na rozpoznávání tváře pomocí Face ID na iPhonu X či na technologii používanou v některých zařízeních Huawei tento způsob nefungoval.

Generální ředitel společnosti Kneron Albert Liu k tomu kriticky uvedl: „Technologie, která dokáže vyřešit tyto problémy, je k dispozici, ale firmy ji nezlepšily. Používají zjednodušení na úkor bezpečnosti.“ Dodal, že za nedostatečnou úroveň zabezpečení jsou zodpovědní poskytovatelé těchto technologií.

Není to poprvé, kdy se objevují obavy ohledně přesnosti technologie rozpoznávání obličeje. V srpnu americká Unie pro občanské svobody oznámila, že takový systém mylně identifikoval 26 kalifornských zákonodárců, především barevné pleti. Další zpráva z Velké Británie tvrdí, že policejní systém rozpoznávání obličeje vykazuje chybovost až 81 %.

Diskuze (13) Další článek: V aplikaci WhatsApp byla díra, která dokázala odstavit skupiny. Hrozilo zneužití

Témata článku: Technologie, Doprava, Bezpečnost, Huawei, Letadla, Čína, Velká Británie, Biometrie, WeChat, Rozpoznávání, Tvář, Face ID na iPhonu X, Obličej, Maska, Rozpoznávání tváře, Unie, Amsterdam, Identifikace, Systém rozpoznávání, Business insider, Systém, Rozpoznávání obličejePočítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2