Zdraví | Kouření | Cigarety

Odborníci rozlouskli záhadu onemocnění z elektronických cigaret. Za problémy stojí vitamín E

Americké nemocnice přijaly v uplynulých týdnech desítky pacientů s dechovými obtížemi. Ty byly přičítány konzumaci elektronických cigaret. Celá kauza začala budit mediální pozornost především poté, co dva z nemocných na následky zdravotních potíží zemřeli. Deník The Washington Post přinesl ve čtvrtek 5. září nové informace, podle kterých za problémy stojí vitamín E.

Hned na začátek je nutné podotknout, že hospitalizovaní pacienti nepoužívali elektronickou cigaretu k inhalaci nikotinu, ale THC – psychoaktivní látky nacházející se především v květenství konopí. Odborníci z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv našli ve všech vzorcích, které lidé s onemocněním plic kouřili, stejnou chemickou látku – olej získaný z vitamínu E.

Čím škodí olej z vitamínu E?

Mluvčí amerického ministerstva zdravotnictví uvedla, že stejná látka byla zjištěna prakticky ve všech konopných produktech, používaných 34 pacienty přijatými v posledních týdnech newyorskými nemocnicemi. Ačkoli se jedná o první společný prvek nalezený v téměř všech vzorcích, zdravotníci chladí případné nadšení s tím, že je příliš brzy na to, aby ho mohli jednoznačně označit jako příčinu onemocnění.

Vitamin E se přirozeně vyskytuje v určitých potravinách, jako je řepkový olej, olivový olej a mandle. Získaný olej, známý jako acetát vitamínu E, je běžně dostupný jako doplněk výživy a používá se například v kosmetických přípravcích. Při běžné konzumaci či při aplikaci na pokožku nejsou známy žádné zdravotní problémy, které by tato látka vyvolávala.

Co však v tuto chvíli není úplně jisté, je odpověď na otázku, co tato látka může způsobit při vdechování. Její vlastnosti jsou podobné olejům a mohou být spojeny s různými respiračními příznaky, s nimiž se pacienti potýkali, jako je kašel, dušnost a bolest na hrudi. Podle profesorky chemie Bryn Mawr může acetát vitamínu E v takovém případě působit jako mastný povlak plic.

Týká se to pouze konzumentů THC?

Prohlášení uvádí, že acetát vitaminu E byl přítomen ve „velmi vysokých koncentracích v téměř všech testovaných vzorcích obsahujících konopí“. Mnoho hospitalizovaných pacientů přitom uvedlo, že elektronickou cigaretu použili k vapování marihuany.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že v běžných nikotinových produktech nebylo zjištěno nic neobvyklého. Šetření přitom bylo pro odborníky a vědce obzvláště náročné, protože přinejmenším zpočátku vlastně vůbec nevěděli, co mají hledat – zaměřovali se například na možnou kontaminaci viry či bakteriemi, která se však nepotvrdila.

Státní zdravotnická zařízení hlásí každý týden nové případy pacientů s onemocněním dýchacího ústrojí. K 27. srpnu bylo ze 25 států hlášeno 215 případů. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí jsou vyšetřovány další zprávy o plicních onemocněních. Dle CDC se většina pacientů rekrutuje z řad dospívajících a lidí mladších 40 let.

Diskuze (21) Další článek: Intel v říjnu uvede nejvýkonnější herní procesor Core i9-9900KS s 5 GHz na všech jádrech

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Kouření, Cigarety, Vzorec, Vitamín, Elektronické cigarety, Záhada, Látka, Onemocnění, Pacient, Olej, The Washington Post, Povlak


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X