Odborníci zjišťují, zda by šlo sluneční světlo využívat k pohonu kosmických lodí

Odborníci z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) zjišťují, zda by bylo možné využívat sluneční světlo k pohonu kosmických lodí. A to nejen v rámci Sluneční soustavy, ale i mimo ní.

Podle týmu pracujícího na této technologii již dávno nejde o sci-fi. Dokazuje to i existence jakéhosi „solárního simulátoru“, což je upravený přepravní kontejner lemovaný tisíci elektroluminiscenčními diodami (LED).

„To ukazuje, že solární tepelný pohon není jen fantazie,“ konstatoval badatel Jason Benjoski v rozhovoru pro Wired.

Pomůže technologie 3D tisku?

Základní myšlenka je taková, že solární tepelný motor by nasával vodík ze Slunce, zahříval jej a následně vytlačoval z trysky.

Má to ovšem háček: zařízení, které by ho využívalo, by se muselo ke Slunci přiblížit na nebezpečně krátkou vzdálenost. Jen tak by totiž získalo dostatečnou rychlost, která je v tomto případě definována rozpětím cca 48 000 – 322 000 km/hod.

V současnosti známe pouze několik materiálů, které by dokázaly odolávat tak vysokým teplotám a přitom stále vést vodík. Benjoski nicméně doufá, že konstrukci dostatečně účinného tepelného štítu by mohl usnadnit 3D tisk kovů.

Diskuze (2) Další článek: Brejlando: vyzkoušeli jsme divadlo ve virtuální realitě

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Vesmír, Výzkum, NASA, Slunce, loď, Sluneční soustava, Simulátor, Solární energie, Vodík, Fantazie, Sluneční světlo, Kos, SVE, Pohon, Kosmická loď, Dioda, Kontejner, APLJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2