Ode dneška musí mít auta inteligentní regulaci rychlosti. Systém obsahuje detekci značek a další technologické triky

Počínaje 6. červencem tohoto roku musejí být všechny nové osobní, dodávkové a nákladní automobily a autobusy pro evropský trh povinně vybavené inteligentní regulací rychlosti (Intelligent speed assistance; ISA). Vyplývá to z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2144 z listopadu 2019.

Inteligentní regulace rychlosti je předpisem definována jako „systém, který řidiči pomáhá udržovat rychlost odpovídající podmínkám provozu na silnici tím, že mu poskytuje specifickou a náležitou zpětnou vazbu“. Funkce bude aktivována při startu vozidla s tím, že ji řidič bude moci (při každém nastartování) manuálně deaktivovat.

Inteligentní regulace rychlosti

Implementace této technologie je povinná pro všechny nové modely a typy vozidel uváděné na evropský trh po 6. červenci 2022. Od července roku 2024 se tento systém stane povinným pro úplně všechny nové automobily prodávané na území Evropské unie.

ISA využívá kamery ke čtení dopravních značek, mapové podklady s uvedenými rychlostními limity a informace o aktuální poloze vozidla ke kontrole, zda řidič nepřekračuje nejvyšší povolenou rychlost v daném úseku. Pokud se tak stane, může systém řidiče několika způsoby varovat, a dokonce snížit rychlost tak, aby splňovala stanovené limity.

Konkrétně systém nejprve musí upozornit řidiče na překročení rychlosti například vibrováním pedálu plynu, akustickým varováním či haptickou zpětnou vazbou ve volantu. V krajním případě může systém auto dokonce aktivně zpomalit. Dobrou zprávou je v tomto směru fakt, že systémem nesmí být dotčena možnost řidiče překročit systémem nastavenou rychlost.

A komu tím EU prospěje?

Evropská komise obhajuje nasazení těchto systémů argumentem, že se nepřiměřená rychlost „podílí na přibližně 30 % smrtelných nehod“. Inteligentní regulace rychlosti má za cíl snížit počet nehod způsobených překročením rychlosti. Cílem EU je do roku 2050 dosáhnout nulového počtu úmrtí na silnicích.

Testovací projekt nazvaný PROSPER spočítal snížení počtu nehod v šesti zemích a předpověděl, že zavedení ISA může snížit počet smrtelných nehod o 19 až 28 % v závislosti na zemi. Výsledky platí pro „scénář řízený trhem“, tedy situaci, že by tuto technologii nasadili výrobci automobilů sami. V případě regulovaného scénáře by se počet smrtelných nehod mohl snížit o 26 až 50 %.

Technologie inteligentní regulace rychlosti se vyvíjí již několik let. Například Ford ji vyzkoušel na trzích EU v roce 2015 a podobné systémy zkoušely automobilky Honda, Jaguar Land Rover a Mercedes. Švédské Volvo pak od roku 2020 v rámci bezpečnosti „natvrdo“ omezilo maximální rychlost svých aut na 180 km/h.

Diskuze (176) Další článek: Covid-19 zbrzdil rozlet Tesly. Ve druhém čtvrtletí dodala o 18 % méně aut než v prvním

Témata článku: Bezpečnost, Doprava, Automobily, Evropská unie, Ford, Volvo, Mercedes, Honda, Nastartování, PROSPER, Řidič, Trik, Jaguar Land Rover, Smrtelná nehoda, Rychlost, Detekce, Silnice, Regulace, Evropská komise, ISA, Systém, Zpětná vazbaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samsung v USA rozjel domácí opravy. K součástkám si přikoupíte nářadí, detailní návody jsou zdarma

Samsung v USA rozjel domácí opravy. K součástkám si přikoupíte nářadí, detailní návody jsou zdarma

** Po Applu rozjel v USA domácí opravy i Samsung ** Na celou věc jde ale trochu jina ** Firma se spojila s iFixit, který obstarává součástky, nářadí i manuály

Martin Chroust
iFixitServis
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony