Odkud se vzal koronavirus SARS-CoV-2? Australští vědci jsou na 68 % přesvědčeni, že unikl z laboratoře | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Odkud se vzal koronavirus SARS-CoV-2? Australští vědci jsou na 68 % přesvědčeni, že unikl z laboratoře

Ačkoli pandemie onemocnění covid-19 již neplní titulní stránky zpravodajských webů, koronavirus SARS-CoV-2, který ho způsobuje, ze světa rozhodně nezmizel. Jak na sociální síti X upozornil Zdeněk Vrožina, který se zabývá poradenstvím v oblasti zdravotní péče, v americké Filadelfii atakuje nálož viru v odpadních vodách rekordní hodnoty. Možným důvodem je nejnovější mutace označovaná jako JN.1.

Zatímco virus neustále mutuje a zdokonaluje své schopnosti, odborníci z celého světa už více než čtyři roky hledají odpověď na otázku, odkud se vlastně vzal. Existují různé teorie, přičemž pravděpodobně nejčastěji je zmiňována verze, že se na člověka přenesl z divokých zvířat – pravděpodobně netopýrů. Dle některých verzí unikl do světa z laboratoře a lze narazit i na názory, že byl záměrně vytvořen.

Jak se hledá původ pandemie

Australští vědci v nové studii naznačují, že existuje vážná možnost, že virus vznikl v laboratoři v Číně, a nikoli přirozeným přenosem ze zvířete na člověka. Jejich důkazy také ukazují na možnost, že tyto informace byly během pandemie před veřejností „utajovány“. Podrobnosti na toto téma přináší web StudyFinds.

Vědci pro účely zjištění původu viru použili sofistikovanou metodu známou jako modifikovaný Grunow-Finkeho hodnotící nástroj (mGFT). Zjednodušeně řečeno jde o metodiku navrženou k hodnocení pravděpodobnosti, zda epidemie pochází z přirozených, nebo nepřirozených (například laboratorních) zdrojů.

mGFT funguje tak, že analyzuje konkrétní kritéria a důkazy související s výskytem nemoci. Kritéria zahrnují geografické rozšíření, přítomnost patogenu v laboratořích, přirozený rezervoár viru, načasování výskytu nemoci vzhledem k jiným událostem a jakékoliv neobvyklé vzorce v šíření nebo projevu onemocnění. Každé kritérium je ohodnoceno na základě dostupných důkazů a jednotlivé výsledky jsou počítány do celkového hodnocení.

Co ukázaly výsledky?

Tento nástroj udělil možnosti „nepřirozeného původu“ koronaviru SARS-CoV-2 skóre 41 ze 60 možných. Zjednodušeně řečeno to znamená, že po prozkoumání všech důkazů existuje 68% pravděpodobnost, že virus pochází z laboratoře a odtud se následně rozšířil po celém světě.

Možnému laboratornímu původu odpovídá například skutečnost, že se nepodařilo vypátrat zvířecí zdroj, ze kterého by měl virus pocházet. Ve prospěch teorie o úniku z laboratoře hraje také přítomnost Wuhanského virologického institutu (WIV) ve městě, kde pandemie začala.

Nutno říci, že použitá metoda nemůže přímo prokázat skutečný původ koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Výsledky spíše naznačují, že bychom bez dalších důkazů neměli striktně odmítat možnost, že virus, který zabil po celém světě více než sedm milionů lidí, mohl uniknout z laboratoře.

Někdo to chtěl ututlat?

Zpráva rovněž naznačuje znepokojivé informace, že vědci o možném původu viru z laboratoře věděli již několik let a že ti, kdo financují výzkum ve Wuhanském virologickém institutu, údajně hráli roli v tom, aby se jejich obavy nedostaly na veřejnost.

„Další důkazy, které vyšly najevo v roce 2023 na základě žádostí o svobodném přístupu k informacím v USA, naznačují, že virologové, kteří veřejně prohlašovali, že SARS-COV-2 má přirozený původ, si současně soukromě sdělovali pochybnosti o této skutečnosti a diskutovali o tom, že výzkum ve WIV mohl vést k vytvoření SARS-COV-2,“ prozrazují autoři studie.

Výsledky vědeckého bádání po původu koronaviru SARS-CoV-2, včetně kompletní metodiky, byly publikovány 15. března v odborném časopise Risk Analysis. Toto periodikum přináší výsledky výzkumů, metodologie a studie případů týkající se identifikace, kvantifikace a řízení rizik.

Možné nedostatky

Samozřejmě je nutné brát v úvahu možné nedostatky, související zejména s použitou metodikou. Studie se opírá o veřejně dostupné zdroje a literaturu, což může vést k výběrovému zkreslení. Navíc kritéria mGFT mohou být subjektivně interpretována, a i přes vysokou shodu může subjektivní povaha některých kritérií způsobit, že různí vědci mohou přiřadit různé skóre.

Přestože byla metoda mGFT upravena pro lepší senzitivitu a specifičnost, každý nástroj pro hodnocení rizik má svá vlastní omezení a předpoklady, které mohou ovlivnit jeho aplikaci a interpretaci výsledků. Diskuse o těchto omezeních v kontextu SARS-CoV-2 chybí.

Ačkoliv mGFT poskytuje mechanismus pro hodnocení pravděpodobnosti původu epidemie, jeho aplikace na konkrétní případ SARS-CoV-2 může vyvolávat otázky ohledně generalizovatelnosti závěrů, zejména vzhledem k unikátním charakteristikám a okolnostem této pandemie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud