Peníze | Stavby | SLS

Odpalovací věž pro superraketu SLS je 13krát dražší, než se očekávalo. Navíc se nakláněla

  • Audit NASA kritizuje vývoj a stavbu odpalovací věže pro raketu SLS (Space Launch System), která má dopravit člověka na Měsíc
  • Při vývoji se udělala spousta chyb, které projekt prodražily
  • Náklady na věž se vyšplhaly k téměř 1 miliardě dolarů

NASA pracuje na nové vesmírné struktuře, která má do pěti let dopravit člověka na Měsíc. Páteří projektu jsou kosmická loď Orion a raketa SLS (Space Launch System), která vychází z některých částí amerického raketoplánu (například motory RS-25). Připravit se musí samozřejmě také infrastruktura na Zemi. 

SLS se bude podobně jako Saturn V montovat v hale VAB. Odtud pak raketu na startovací komplex dopraví pásový přepravník. Kromě rakety poveze i odpalovací věž Mobile Launcher-1 (ML-1) o výšce 108 metrů, která poskytne energii a komunikaci pro loď Orion, přístup k lodi, palivo pro raketu apod.

Před časem se zjistilo, že se obří věž naklání. Podle NASA to bylo v normě a udělaly se už úpravy. 

Přestavba věže po zrušeném projektu

Věž byla původně připravována pro raketu Ares 1 programu Constellation, který ale Obamova administrativa v roce 2010 zrušila. Podle aktuální zprávy Generálního kontrolora NASA vyšla stavba a úprava věže na celkových nejméně 927 milionů dolarů, což zahrnuje i 234 milionů dolarů na vývoj původní věže pro Ares 1

Problém je, že podle původního odhadu měla úprava věže stát jen 54 milionů dolarů. Ještě v roce 2014 se očekávalo, že přestavba věže vyjde na necelých 385 milionů dolarů. 

Ve hře přitom byly původně tři možnosti: přestavět věž pro Ares 1 (54 milionů dolarů), po raketoplánu (93 milionů), nebo postavit věž novou (122 milionů). Důvodem prodražení a také zpoždění byla špatná koordinace mezi několika dodavateli při projektování a stavbě věže.

Všechno bylo vynikající, i když nebylo

Největší problém pak představovala smlouva se společností Vencore, která poskytla návrhy pozemních podpůrných zařízení. Smlouva vstoupila v platnost v roce 2011. NASA vybrala Vencore, která již v Kennedyho vesmírném centru vykonala řadu prací, protože poskytovala maximální flexibilitu a dostupnost.

Realita se však s očekáváními rozešla. Podle zprávy trpěla Vencore vysokou fluktuací zaměstnanců a spoléhala se na malý počet odborníků na danou věc, což přispělo k chybám při designu a pomalé reakci při opravách chyb.

Zaměstnanci agentury uvedli, že občas věděli, že návrhy subsystémů nejsou úplné, ale příliš se to neřešilo, aby mohla stavba věže pokračovat. 

„Přijetím těchto nedokončených návrhů nakonec NASA zaznamenala významná zpoždění a nákladné přepracování projektu Mobile Launcher-1, což následně způsobilo další zpoždění a překročení nákladů,“ uvádí zpráva.

NASA navíc nepoužila smluvní mechanismy k potrestání Vencore za jeho špatný výkon. Podle generálního kontrolora zaměstnanci v Kennedyho vesmírném středisku, kteří hodnotili výkon společnosti Vencore, uvedli, že ačkoli práce na designu překročila rozpočet i plánovaný harmonogram, tak se domnívali, že dodavatel dosáhl s ohledem na překážky, kterým musel čelit, dobrých výsledků.

Hodnocení, která dávali, tak byla „vynikající, velmi dobrý, dobrý“ a to přesto, že projekt ML-1 překročil rozpočet i časový rámec. V roce 2017 nakonec NASA smlouvu s Vencore vypověděla.

Podobný vývoj nabral i vývoj samotné rakety SLS a smlouvy s Boeingem. Někteří kritici už proto říkají, že celý projekt má spíše podobu hladové zdi pro vytváření pracovních míst, než aby šlo o skutečné silné základy budoucího amerického pilotovaného programu.

Věž bude využita jen ke čtyřem startům

ML-1 má přitom sloužit jen pro maximálně čtyři starty rakety SLS. Konkrétně půjde o první tři lety SLS v rámci programu Artemis, který má člověka vrátit na Měsíc a možná ještě o start se sondou k Jupiterově měsíci Europa. 

Brzy má začít stavba Mobile Launcher-2 (ML-2). Druhá věž bude ještě o 13 metrů vyšší a bude sloužit pro verzi 1B rakety SLS, která bude mít nový a silnější druhý stupeň.

Návrh a výstavbu ML-2 má tentokrát zajistit jediný dodavatel – firma Bechtel National, Inc. Celkové náklady budou 486 milionů dolarů a věž má být hotová do března 2023. Uvidíme, zda se tyto finanční a časové rámce podaří tentokrát dodržet.

Diskuze (11) Další článek: Šicí stroje a pytlíky do vysavačů jdou na dračku. Zájem roste o stovky procent

Témata článku: Technika, Země, NASA, Raketa, Artemis, Peníze, Boeing, Stavby, Saturn, SLS, Space Launch Systém, Orion, Dolar, Obama, Jupiterův měsíc Europa, Milión dolarů, Věž, Ares, Launch System, Kennedy, Stavba


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45