Ohnisko opičích neštovic vyvolává obavy. V Africe je nejvyšší stupeň ohrožení a WHO vyhlásila stav nouze | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Ohnisko opičích neštovic vyvolává obavy. V Africe je nejvyšší stupeň ohrožení a WHO vyhlásila stav nouze

Oživeno v 20.00 | Světová zdravotnická organizace WHO vyhlásila kvůli nové variantě virového onemocnění mpox nejvyšší stupeň pohotovosti.


Demokratická republika Kongo se stala významným ohniskem opičích neštovic. Od začátku roku 2023 tato země nahlásila více než 22 000 případů a 1 200 úmrtí. Vysoký podíl nakažených je zaznamenáván mezi dětmi mladšími 15 let. Podrobnosti přináší zpravodajství NBC News.

WHO: Nejvyšší stupeň pohotovosti

Světová zdravotnická organizace označila 14. srpna 2024 opičí neštovice (mpox) globálním ohrožením veřejného zdraví. Vyhlášení stavu nouze, známého jako „veřejné zdravotní ohrožení mezinárodního významu“ (PHEIC), představuje nejvyšší stupeň pohotovosti WHO.

Tento krok má urychlit výzkum, financování a mezinárodní spolupráci v oblasti veřejného zdraví k potlačení nemoci. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdůraznil nutnost koordinované mezinárodní reakce pro zastavení těchto ohnisek nákazy a záchranu životů.

„Většina hlášených případů ve známých endemických provinciích jsou nadále děti mladší 15 let,“ uvedla Světová zdravotnická organizace na svých webových stránkách 14. června. „Nejvíce ohroženi těžkým onemocněním a smrtí jsou kojenci a děti do pěti let.“

WHO svolá nouzový výbor

Virus se v posledních několika měsících rozšířil do několika sousedních zemí, včetně Republiky Kongo, Středoafrické republiky, Burundi, Rwandy a Ugandy. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) byly případy opičích neštovic zaznamenány také v Keni.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus týden předtím oznámil, že co nejdříve svolá nouzový výbor, který posoudí, zda stávající situace představuje mimořádnou událost veřejného zdraví mezinárodního významu, což je nejvyšší úroveň varování této zdravotnické organizace.

Zdravotnická agentura Africké unie vyhlásila 13. srpna nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví na celém kontinentu. Důvodem je zrychlující se epidemie nemoci opičí neštovice, která je nyní známá také pod názvem mpox.

Výskyt opičích neštovic v letech 2022 až 2023 byl způsoben jiným kmenem viru. Zatímco v dřívějších případech se jednalo o kmen II, za současnými nákazami stojí kmen I, který způsobuje závažnější onemocnění a vyšší úmrtnost. WHO proto apeluje na co nejrychlejší reakci a spolupráci mezi zeměmi, aby se zabránilo dalšímu šíření této nebezpečné nemoci.

Pomoci mohou vakcíny

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zahrnují příznaky opičích neštovic vyrážku, která se může objevit na rukou, nohou, hrudi, obličeji, ústech nebo v blízkosti genitálií; horečku; zimnici; zduření lymfatických uzlin; únavu; myalgii (svalové bolesti a bolesti zad); bolest hlavy; a respirační příznaky jako je bolest v krku, ucpaný nos a kašel.

Virus se šíří prostřednictvím dobře známých přenosových cest, včetně kontaktu s živými nebo mrtvými nakaženými divokými zvířaty, domácího kontaktu a v rámci péče o pacienty. Nově se však objevují důkazy o šíření prostřednictvím sexuálního kontaktu.

Vakcíny proti opičím neštovicím od společnosti Jynneos, které byly použity při předchozí vlně epidemie, by měly být účinné proti oběma kmenům viru. Ve středu Americká agentura pro mezinárodní rozvoj oznámila, že poskytne 10 milionů dolarů na pomoc Demokratické republice Kongo a dodá 50 000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím.

Určitě si přečtěte

Články odjinud