Olympioniky v Číně obslouží roboti. Uvaří kávu, připraví koktejl i přinesou burger

Čína se netají tím, že proti pandemii bojuje velmi přísně, spoléhá na tzv. strategii nulového covidu, kterou ještě zpřísnila s nadcházející zimní olympiádou v Pekingu. Aby například zamezila zbytečnému mezilidskému kontaktu a sportovci nebyli ohroženi, olympijský jídelní prostor vybavila roboty, kteří se postarají o veškeré gastronomické touhy účastníků.

Roboti se mají nacházet v hlavním olympijském mediálním centru, jsou celkem tři. Informace o nich se trochu rozcházejí, technické specifikace nejsou dostupné, ale podle čínských tiskových agentur je první z robotů vyloženě kuchařský, zvládne připravit jednoduché pokrmy jako jsou burgery, které nevyžadují vaření v pravém slova smyslu. Hotové jídlo zákazníkům pošle na pohybujícím se automatickém podnosu.

Další robot je typický barista, připravuje kávu a nic jiného. Kávová zrna má sám zvládnout do čtyř minut rozemlít a naplnit jimi kávovar. Na něj pak navazuje třetí robot, specializovaný na přípravu alkoholických a nealkoholických nápojů. Drink, který si objednáte přes mobil, připraví do 90 sekund, přičemž k přípravě koktejlů použije lahve zavěšené ze stropu.

Roboti podle záběrů ze South China Morning Post nejsou humanoidní, nechodí mezi zákazníky a neptají se na objednávky, nýbrž jsou to velká ramena připevněná na jednom místě, připomínající spíše automatizované stroje z průmyslových provozů. Také nejsou ponecháni zcela bez dozoru, několik osob z personálu je fyzicky přítomno, aby je kontrolovalo.

Přesto od nich Čína očekává velké věci. „Inteligentní příprava jídla a servis nejenže zlepší efektivitu dodávek, ale také v maximální míře ušetří pracovní sílu a pomůže se vyhnout lidské interakci v rámci prevence a kontroly epidemie,“ uvádí státní tisková agentura Xinhua a dodává, že olympionikům a novinářům budou roboti k dispozici 24 hodin denně. V nabídce mají západní jídla, asijská a typický fast food. 

Diskuze (4) Další článek: Windows potřebují být online alespoň osm hodin, aby se úspěšně aktualizovaly, zjistil Microsoft

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,