Omikron tečku neudělal. Varianty BA.4 a BA.5 rozjíždějí v Jihoafrické republice novou vlnu nákaz

Nové verze koronaviru SARS-CoV-2 opět způsobují nárůst případů onemocnění covid-19 v Jihoafrické republice. Dosavadní studie ukazují, že subvarianty BA.4 a BA.5 jsou natolik odlišné od původního omikronu, že imunita získaná předchozí infekcí nemusí poskytovat dostatečnou ochranu.

Nové subvarianty jsou navzájem téměř identické a obě jsou infekčnější než starší subvarianta BA.2. V Jižní Africe nahradily kmen BA.2 za méně než jeden měsíc. Nyní jsou zodpovědné za prudký nárůst počtu nových nákaz v Jihoafrické republice, který se od poloviny dubna ztrojnásobil, uvádí National Geographic.

Tečka v nedohlednu?

„Pokud jste nebyli očkováni, pak nemáte prakticky žádnou imunitu proti BA.4 a BA.5,“ říká virolog z Afrického výzkumného institutu zdraví a z Univerzity v KwaZulu-Natal Alex Sigal. „Možná existuje určitá imunita, která může být dostatečná k ochraně před závažným onemocněním, ale nepostačuje k ochraně před symptomatickou infekcí.“

Nejhůře postiženou zemí afrického kontinentu je Jihoafrická republika, kde na covid-19 oficiálně zemřelo více než 100 523 lidí. To však je dle nedávné studie publikované v časopise The Lancet pravděpodobně značně podhodnocené číslo.

Novinář Chris Turnbull na Twitteru upozornil, že během jediného týdne se v JAR zvýšil počet případů o 175 %, je nejvyšší od ledna a rychle stoupá. V korelaci s tím roste i počet hospitalizací a úmrtí. Pozitivita testů dosahuje varovných 24 %. Následující graf ukazuje, jak nové subvarianty od března v podstatě vytěsnily původní omikron.

Klepněte pro větší obrázek Zastoupení jednotlivých variant v průběhu času

Vzhledem k tomu, že nyní přibývá nákaz variantou BA.4 a BA.5, počet úmrtí pravděpodobně poroste, protože vakcínu proti covidu-19 dostala pouze asi třetina jihoafrické populace; ve zbytku Afriky je míra proočkovanosti ještě nižší.

Pomalu ale jistě se šíří do světa

Nové subvarianty se v průběhu krátkého času rozšířily do více než dvaceti zemí v Severní Americe, Asii a Evropě. Jen v USA bylo k 9. květnu identifikováno 19 případů BA.4 a šest případů BA.5. Nové subvarianty objevil stejný tým jako původní kmen omikronu označovaný jako BA.1.

„Subvarianty BA.4 a BA.5 byly identifikovány díky tomu, že Jihoafrická republika stále provádí důležité genetické sekvenování, které mnoho jiných zemí provádět přestalo,“ řekl na tiskové konferenci 4. května generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. V mnoha zemích jsme v podstatě slepí k tomu, jak virus mutuje. Nevíme, co přijde příště.“

„Tři modifikace přítomné ve spike proteinu BA.4 a BA.5, kterými se liší od BA.2, pravděpodobně souvisejí se snahou unikat protilátkám, lepší zdatností viru a vazbou na receptor ACE2,“ říká vedoucí oddělení pro viry a imunitu ve francouzském Pasteurově institutu Olivier Schwartz.

Sigalova studie také naznačuje, že BA.4 a BA.5 mohou ve srovnání s předchozími variantami způsobovat méně závažná onemocnění, zejména u očkovaných osob. To by mohlo vysvětlovat, proč se zdá, že navzdory nárůstu hospitalizací v JAR má závažný průběh onemocnění méně lidí.

Diskuze (76) Další článek: Elektromobilita není pro chudé. Za výměnu baterií v Tesle Model 3 zaplatí majitelé třetinu ceny nového vozu

Témata článku: Koronavirus, Twitter, USA, COVID-19, Viry, Evropa, SARS-CoV-2, Afrika, Asie, imunita, Jihoafrická republika, Mutace, Lance, Onemocnění, Varianta, National Geographic, Infekce, Nárůst případů, Jar, Jižní Afrika, Pasteurův institut, Tedros, Nákaza, Severní Amerika, Tečka