Omikron v Číně ukázal slabinu očkovací strategie. Ti nejzranitelnější nebyli naočkováni

Ačkoli koronavirus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění covid-19, pochází dle většiny vědeckých zdrojů z Číny, dokázala tato země dosud držet epidemii na uzdě. Jedním z důvodů je plán „nulové tolerance“, v jehož rámci jsou důsledně trasovány a izolovány nové případy, dochází k uzavírání celých měst a důkladnému testování jejich obyvatel.

Zdálo se, že plán „COVID-zero“ funguje pozoruhodně dobře, dokud se neobjevila infekčnější varianta omikron. Zdánlivě nezvladatelný virus nyní v Číně doslova exploduje, denně láme nové rekordy a odhaluje tragickou chybu čínské politiky proti covidu: nejzranitelnější obyvatelé, tedy zejména starší lidé, patří k nejméně proočkovaným.

Malá proočkovanost rizikových skupin

Tato skutečnost se již projevila v Hongkongu, kde od ledna do března proběhla vlna nákaz omikronem. V jejím důsledku došlo k jednomu z nejvyšších počtů úmrtí na světě. Ve studii, kterou v pátek zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve spolupráci s čínským protějškem, byla provedena analýza tohoto nárůstu. Výsledky poukázaly na fatální chybu: zanedbání očkování starších osob.

Na konci prosince 2021 bylo alespoň jednou dávkou očkováno přibližně 67 % obyvatel Hongkongu, kteří měli nárok na očkování. Asi 64 % bylo naočkováno dvěma dávkami a jen 5 % se nechalo přeočkovat. S rostoucím věkem však čísla proočkovanosti klesala.

Ve skupině osob ve věku 60 a více let mělo jednu nebo více dávek pouze 52 %. U lidí ve věku 70 až 79 let obdrželo alespoň jednu dávku pouze 48 % a u osob starších 80 let dostalo alespoň jednu dávku pouhých 20 %.

96 % úmrtí byli lidé nad 60 let

6. ledna zjistily úřady v Hongkongu první případy onemocnění omikronem. Následovala epidemie, která vyvrcholila 4. března. Do 21. března bylo zaznamenáno celkem 1 049 959 případů a 5 906 úmrtí spojených s covidem-19. Denní úmrtnost byla v té době jedna z nejvyšších na světě.

Zásadní je toto číslo: z 5 906 úmrtí během omikronové vlny připadalo celých 96 % na osoby starší šedesáti let. Při celkovém porovnání úmrtnosti s lidmi mladšími 30 let byla pravděpodobnost úmrtí u lidí ve věku 60 a více let 253× vyšší a u lidí ve věku 80 a více let dokonce 946× větší.

Z osob starších 30 let, které zemřely, bylo 70 % (3 970 z 5 655) neočkovaných a dalších 18 % (1 023 z 5 655) obdrželo pouze jednu dávku vakcíny. Celkově byla u neočkovaných osob v této věkové kategorii 21× vyšší pravděpodobnost úmrtí než u těch, jež dostali alespoň dvě dávky vakcíny.

Omikron motivoval k očkování

Není jasné, proč se v Hongkongu či jinde v Číně nechalo očkovat tak relativně málo starších dospělých. Autoři analýzy upozornili, že průzkum provedený v Hongkongu v červnu 2021 ukázal, že 57 % lidí s očkováním váhalo nebo ho přímo odmítalo. „Strategie COVID-Zero, úspěšná až do objevení omikronové varianty, mohla vést k uklidnění, zejména u starších osob,“ spekulují autoři.

Poznamenali, že od počátku omikronové vlny se proočkovanost starších osob „podstatně zvýšila“. K 21. březnu se u osob ve věku 60 až 69 let zvedla ze 65 % na 81 %, u lidí ve věku 70 až 79 let ze 48 % na 69 % a u osob starších 80 let se zvýšila ze 20 % na 39 %. Přesto jsou tato čísla ve srovnání s USA a Evropou nízká (v Česku je ve všech skupinách nad 60 let proočkovanost výrazně nad 80 %). V pevninské Číně byla podle březnových údajů plně očkována jen asi polovina lidí starších 80 let.

Vzhledem k tomu, že v Šanghaji dochází k prudkému nárůstu nakažených, poskytuje analýza jasnou výzvu k akci. „Tato zpráva zdůrazňuje, že očkování snižuje úmrtnost na covid-19 u starší dospělé populace, a upozorňuje na důležitost sledování proočkovanosti podle věku, zjišťování rozdílů a řešení těchto nedostatků v proočkovanosti,“ píše se v prohlášení americké CDC.

Diskuze (26) Další článek: WhatsApp pro Windows 10 a 11 už podporuje i archivované chaty nebo tmavý režim

Témata článku: Koronavirus, USA, Očkování, Evropa, COVID-19, Čína, Viry, SARS-CoV-2, Vakcinace, Česká republika, CDC, Hongkong, Úmrtí, Věk, Šanghaj, Proočkovanost, Dávky, Polovina lidí, Strategie, Slabina, OsobaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

** Apple s 5G modemy narazil na problém. ** Překvapivě není technický, ale právní ** Další vývoj totiž blokují patenty Qualcommu

Martin Miksa
5GModem
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware