Onemocnění COVID-19 dobylo poslední kontinent: Antarktida hlásí prvních 36 nakažených

Pandemie onemocnění COVID-19, způsobovaného koronavirem SARS-CoV-2, postupně zasáhla skoro všechny kontinenty. Jedinou výjimkou byla až do prosince Antarktida, rozprostírající se kolem jižního pólu. I ta však dle CNN hlásí první nakažené.

Nemocí COVID-19, která se začala šířit světem počátkem tohoto roku, se dosud nakazilo více než 78 milionů lidí. 1,7 milionů jí podlehlo – nejvíce (bezmála 323 tisíc) ve Spojených státech amerických. Více než milion nakažených ohlásilo již šestnáct zemí.

Nakažená Antarktida

Až do tohoto týdne byla jediným kontinentem, kam se nový koronavirus nedostal, Antarktida. To však již neplatí – na chilské výzkumné základně generála Bernarda O'Higginse bylo pozitivně testováno 36 jejích obyvatel.

Chilská armáda ohlásila nemocné v úterý s tím, že se jedná o 26 vojáků a deset civilních pracovníků údržby. Všichni byli transportování do jižní části Chile, kde jsou izolováni pod bedlivým lékařským dohledem. Dle oficiální zprávy probíhá jejich onemocnění bez vážnějších komplikací.

Pozitivní námořníci

Nákazu si z Antarktidy přivezla posádka vojenské lodě, která na základnu dopravovala zásoby a personál. Ta u ledového kontinentu zakotvila 27. listopadu a 10. prosince se vydala zpět do Chile. Po návratu do přístavu Talcahuano byli tři z celkem 208 členů pozitivně testováni na koronavirus.

Námořnictvo rovněž uvedlo, že všichni členové posádky byli při nalodění před cestou do antarktické oblasti podrobeni testům PCR. Ve všech případech byly jejich výsledky negativní. Nyní je posádka lodi Sargento Aldea v preventivní karanténě.

Výzkumná základna Bernarda O'Higginse je jednou ze čtyř stále obydlených stanic, které má Chile v Antarktidě. Antarktida nemá žádné stálé obyvatele, ale například minulou zimu tam pobývalo přibližně tisíc lidí, zejména vědců.

Diskuze (5) Další článek: Firefox 85 nabídne cache partitioning. Web bude pomalejší, ale bezpečnější

Témata článku: Koronavirus, USA, COVID-19, Viry, Antarktida, Základna, Onemocnění, Jižní pól, Posádka, PCR, HLA, CNN, Kontinent, ChileSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace