Onemocnění COVID-19 může způsobovat velmi vážná poškození mozku, varují britští vědci

Experti z University College London (UCL) zveřejnili minulý týden výsledky své studie, ve které upozorňují, že onemocnění COVID-19 může způsobovat vážné neurologické komplikace. Jmenují například mrtvici, poškození nervů a potenciálně fatální zánět mozku.

Uvedené potíže přitom nemají souvislost s tím, zda pacienti vykazovali příznaky spojované s touto nemocí, jako jsou závažné respirační symptomy. „Měli bychom být ostražití a hledat tyto komplikace u lidí, kteří prodělali COVID-19,“ uvedl vedoucí výzkumu Michael Zandi v tiskové zprávě.

Nepěkné následky

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že k potvrzení dlouhodobých neurologických následků bude nutné provést další studie. Ta stávající, publikovaná v odborném časopise Brain, byla krátkodobá (výzkum probíhal od dubna do května) a čítala relativně malý vzorek, sestávající ze 43 pacientů ve věku od 16 do 85 let.

U všech sledovaných pacientů byla prokázána nákaza novým koronavirem SARS-CoV 2 a dotyční vykazovali řadu mírných až těžkých příznaků. Odborníci našli deset případů „dočasné mozkové dysfunkce“ a deliria, 12 případů zánětu mozku, osm případů mrtvice a osm případů poškození nervů.

Většině pacientů, u kterých se projevil zánět mozku, byl diagnostikován vzácný a často smrtelný stav známý jako akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM). Před pandemií zaznamenávali v Londýně asi jednoho pacienta s ADEM měsíčně, zatímco během výzkumu jejich počet stoupl na nejméně jednoho týdně.

Je COVID-19 ještě nebezpečnější?

Jedna pacientka například měla halucinace, během kterých viděla ve svém domě lvy a opice. Další uváděli necitlivost v končetinách nebo obličeji, dvojité vidění a dezorientaci. Jeden pacient ve vážném stavu byl částečně při vědomí a reagoval jen na bolestivé podněty.

Vědci se snaží zjistit, jak souvisejí uvedené neurologické komplikace s onemocněním COVID-19. V odebrané mozkové tekutině virus nalezen nebyl, což by mohlo znamenat, že SARS-CoV 2 nenapadá mozek přímo. Jedna z teorií je, že komplikace jsou nepřímo vyvolány imunitní odpovědí organismu pacienta – nikoli samotným virem.

Tato zjištění jsou důležitá pro další léčbu. U pacientů, kteří nevykazují závažné respirační příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, může být totiž obtížné identifikovat tyto mozkové komplikace včas, aby se předešlo nebo minimalizovalo poškození.

„Vzhledem k tomu, že onemocnění existuje jen několik měsíců, ještě nemůžeme vědět, jaké dlouhodobé škody může COVID-19 způsobit,“ tvrdí ve zprávě Ross Paterson. „Lékaři si musí být vědomi možných neurologických dopadů, protože včasná diagnóza může zlepšit výsledky pacienta.“

Diskuze (90) Další článek: VYZKOUŠENO: RedMagic 5G tlumí barevnou diskotéku, zato chlazení hučí jak v notebooku

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Věda, Výzkum, COVID-19, Medicína, Viry, Mozek, Vědec, Onemocnění, Brain, Zánět mozku, Dex, Londýn, Břit, Poškození, VAR, Poškození mozku, Pacient, UCL, Komplikace, Britský vědec, ÚCL, Dexametazon, Vážné poškozeníTo si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Mladík se dočkal léčby alergie na orgasmus. Příčina tohoto onemocnění ale zůstává záhadou

Mladík se dočkal léčby alergie na orgasmus. Příčina tohoto onemocnění ale zůstává záhadou

** Americkým lékařům se podařilo vyléčit vzácné alergické onemocnění ** Příčina alergie na orgasmus zůstává záhadou ** Léčba se ale ukázala jako překvapivě jednoduchá a levná

Jaroslav Petr
LékyMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda