Pracovní vztahy mezi americkými a ruskými astronauty na ISS jsou podle šéfa NASA stále dobré

Oživeno 21. dubna

Administrátor NASA Bill Nelson při příležitosti představení Peregrine Lunar Lander novinářům zopakoval, že pracovní vztahy mezi americkými a ruskými astronauty na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) jsou stále dobré.

Nelson ovšem rovněž prohlásil, že tato situace přetrvává navzdory „všem těm jatkám, která denně vidíme“.

Právě tímto výběrem slov mnohé poněkud překvapil. Podle zahraničních médií to bylo pravděpodobně poprvé, kdy ruskou invazi na Ukrajinu nějakou formou přímo odsoudil.

Stojí za zmínku, že European Space Agency (ESA) kvůli dotyčnému válečnému konfliktu odložila na neurčito misi ExoMars.


„Operace mezi NASA a Roskosmosem pokračují dobře,“ tvrdí manažer programu ISS

Navzdory tomu, že šéf ruského vesmírného programu Dmitrij Rogozin se krátce po invazi na Ukrajinu poněkud přestal ovládat a zveřejnil na sociálních sítí řadu prokremelských a protizápadních příspěvků, NASA se tváří, že je vlastně vše v nejlepším pořádku.

Manažer programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Joel Montalbano  v pondělí CNN řekl, že operace mezi NASA a Roskosmosem „pokračují dobře“. A potvrdil, že astronaut americké agentury Mark Vande Hei se vrátí na Zemi kosmickou lodí Sojuz.

Tato mise je naplánována na středu 30. března, přičemž kromě Vande Heie budou na palubě také Pjotr Dubrov a Anton Škaplerov. Posádka přistane v Kazachstánu.

Není bez zajímavosti, že Vande Hei včera překonal americký rekord v délce jednotlivého vesmírného letu, který až dosud patřil Scottu Kellymu (340 dní, 8 hodin, 43 minut).

NASA sice opakovaně trvá na tom, že geopolitické napětí mezi Washingtonem DC a Moskvou spolupráci s Roskosmosem zatím neovlivňuje, nicméně podle některých zahraničních médií by mohlo jít o jednu z posledních cest jejího astronauta v Sojuzu.

Foto: NASA Kennedy, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (8) Další článek: Profi notebooky budou výkonnější. AMD pro ně má výkonnější Ryzeny 6000 Pro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,