Optimistický Bill Gates si je jistý, že covid bude do příštího roku méně rozšířený a nebezpečný než chřipka

Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates je přesvědčen, že počet úmrtí způsobených covidem-19 by mohl do poloviny příštího roku klesnout pod počet úmrtí způsobených sezónní chřipkou, uvedla tisková agentura Bloomberg.

Gates toto prohlášení učinil během rozhovoru na Fóru nové ekonomiky v Singapuru. Za hlavní faktory, které usnadní „docela dramaticky“ snížit šíření infekce a úmrtnost, označil očkování, přirozenou imunitu získanou infekcí a nově vznikající perorální léčbu.

Příští rok bude lépe

Gates také předpovídá, že pokud se neobjeví nové nebezpečné varianty, klesne počet infekcí do poloviny příštího roku pod úroveň sezónní chřipky. Očekává, že se do příštího roku podaří vyřešit problémy s dodávkami vakcín a nahradí je otázka, jak je všechny logisticky distribuovat.

„Vakcíny jsou velmi dobrou zprávou a omezení dodávek bude z velké části vyřešeno, jakmile se dostaneme do poloviny příštího roku – pak budeme omezeni jen logistikou a poptávkou,“ řekl Gates v rozhovoru se šéfredaktorem Bloomberg News Johnem Micklethwaitem. V tuto chvíli není v mnoha zemích jasné, jaká bude úroveň poptávky.

Především tyto dva faktory společně rozhodnou o tom, zda se podaří naočkovat svět proti covidu-19. Počátkem tohoto roku Gates apeloval na USA a Velkou Británii, aby pomohly zemím s nízkou mírou proočkovanosti.

Boj nekončí

Infekční nemoci jsou jednou z oblastí, na které se zaměřuje Nadace Billa a Melindy Gatesových – nezisková organizace, s níž Gates spolupracuje od jejího založení v roce 2000. Gates byl také jedním z lidí, kteří od roku 2015 varovali svět před hrozící pandemií a načrtávali kroky, které je třeba podniknout, aby se zabránilo velké katastrofě.

Gates, který prostřednictvím své nadace financoval vývoj vakcín, již dříve prohlásil, že svět není připraven na další pandemii. Vyzval proto k vytvoření globální pracovní skupiny jejímž úkolem by byla příprava na budoucí pandemie a snaha zabránit „ničivým globálním, ekonomickým, zdravotním a emocionálním událostem“, jimž svět nedávno čelil.

Diskuze (129) Další článek: Winamp čeká vzkříšení. Betaverze nového přehrávače je na cestě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,