Optimistický Bill Gates si je jistý, že covid bude do příštího roku méně rozšířený a nebezpečný než chřipka

Zdroj: Shutterstock
Optimistický Bill Gates si je jistý, že covid bude do příštího roku méně rozšířený a nebezpečný než chřipka | Zdroj: Shutterstock

Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates je přesvědčen, že počet úmrtí způsobených covidem-19 by mohl do poloviny příštího roku klesnout pod počet úmrtí způsobených sezónní chřipkou, uvedla tisková agentura Bloomberg.

Gates toto prohlášení učinil během rozhovoru na Fóru nové ekonomiky v Singapuru. Za hlavní faktory, které usnadní „docela dramaticky“ snížit šíření infekce a úmrtnost, označil očkování, přirozenou imunitu získanou infekcí a nově vznikající perorální léčbu.

Příští rok bude lépe

Gates také předpovídá, že pokud se neobjeví nové nebezpečné varianty, klesne počet infekcí do poloviny příštího roku pod úroveň sezónní chřipky. Očekává, že se do příštího roku podaří vyřešit problémy s dodávkami vakcín a nahradí je otázka, jak je všechny logisticky distribuovat.

„Vakcíny jsou velmi dobrou zprávou a omezení dodávek bude z velké části vyřešeno, jakmile se dostaneme do poloviny příštího roku – pak budeme omezeni jen logistikou a poptávkou,“ řekl Gates v rozhovoru se šéfredaktorem Bloomberg News Johnem Micklethwaitem. V tuto chvíli není v mnoha zemích jasné, jaká bude úroveň poptávky.

Především tyto dva faktory společně rozhodnou o tom, zda se podaří naočkovat svět proti covidu-19. Počátkem tohoto roku Gates apeloval na USA a Velkou Británii, aby pomohly zemím s nízkou mírou proočkovanosti.

Boj nekončí

Infekční nemoci jsou jednou z oblastí, na které se zaměřuje Nadace Billa a Melindy Gatesových – nezisková organizace, s níž Gates spolupracuje od jejího založení v roce 2000. Gates byl také jedním z lidí, kteří od roku 2015 varovali svět před hrozící pandemií a načrtávali kroky, které je třeba podniknout, aby se zabránilo velké katastrofě.

Gates, který prostřednictvím své nadace financoval vývoj vakcín, již dříve prohlásil, že svět není připraven na další pandemii. Vyzval proto k vytvoření globální pracovní skupiny jejímž úkolem by byla příprava na budoucí pandemie a snaha zabránit „ničivým globálním, ekonomickým, zdravotním a emocionálním událostem“, jimž svět nedávno čelil.

Diskuze (129) Další článek: Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Microsoft, COVID-19, Velká Británie, Bill Gates, USA, Očkování, Vakcinace, Singapur, SARS-CoV-2, chřipka, Gates, Bill & Melinda Gates Foundation, Pandemie, Vakcína, Bloomberg, Příští rok, Infekce, COVID, Melinda Gates, Bloomberg News, RozhovorAmazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Dočkáme se galaktického eposu i na obrazovkách?

Michal Maliarov
Mass EffectFilm
Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC Pro 8G. Konkurence pro GeForce RTX 3060

Recenze grafické karty Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC Pro 8G. Konkurence pro GeForce RTX 3060

Na uvedení konkurenta pro GeForce RTX 3060 jsme se načekali dost dlouho. RX 6600 XT je sice důstojnou odpovědí, poměry na trhu však nezmění.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Skončí někdy tato finanční výprava fanoušků?

Michal Maliarov
ByznysSimulátory