Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

  • V meteoritu ALH84001 byly nalezeny i organické látky, které měly být produktem živých organismů
  • Nedávný výzkum ale vyloučil, že by tyto látky mohly mít biologický původ
  • Podle vědců vznikly díky působení hydrotermální vody na čedičovou horninu
Foto: NASA
Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život | Foto: NASA

V roce 1984 byl v oblasti Alan Hills v Antartidě objeven legendární téměř dvoukilový meteorit, který dostal označení ALH84001. Časem se ukázalo, že nejspíš pochází z Marsu.

V roce 1996 v něm byly nalezeny mikroskopické struktury, které byly považovány za mikrofosilie marťanských bakterií. Objev si ihned získal pozornost médií celého světa a promluvil o něm i americký prezident Bill Clinton.

Příběh meteoritu ALH84001, který dopadl na Zemi asi před 17 miliony let, sice významně přispěl k rozvoji astrobiologie, ale od samotného počátku byl považován za kontroverzní. Spolu s údajnými mikrofosiliemi v něm byly nalezeny i organické látky, které měly být produktem živých organismů. Nedávný výzkum ale vyloučil, že by tyto látky mohly mít biologický původ.

Andrew Steele z amerického institutu Carnegie Institution for Science a jeho kolegové prozkoumali mineralogii meteoritu ALH84001 v nanoměřítku. Dospěli k závěru, že nalezené organické látky vznikly díky působení hydrotermální vody na čedičovou horninu.

Klepněte pro větší obrázek

I když je tím sestřelen „důkaz“ o dávném životě na Rudé planetě, neznamená to, že by byl meteorit ALH84001 k ničemu. Naopak, nabízí nám unikátní okno do geochemické aktivity, která probíhala na sousední planetě nedlouho po jejím vzniku, asi před 4 miliardami let, kdy zřejmě vznikla hornina, tvořící meteorit ALH84001.

Dva mechanismy

Jak říká Steele, výzkum geochemických procesů na jiných planetách přináší zajímavé skutečnosti, které se týkají případné obyvatelnosti Marsu i rané fáze vývoje samotné Země. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že se na vzniku organických molekul meteoritu ALH84001 podílely dva mechanismy.

Prvním z nich byla takzvaná serpentinizace. K té dochází, pokud víme, když se voda protékající horninami dostane do kontaktu s vyvřelinou, která je bohatá na železo nebo hořčík. Serpentinizace změní chemické složení takové horniny a vede k uvolňování vodíku.

Druhým ze zmíněných mechanismů byl vznik karbonátových minerálů. K němu je zapotřebí, aby horninami protékala mírně kyselá voda, bohatá na oxid uhličitý, a reagovala s nimi. Oba zmíněné procesy byly na Marsu detekovány již dříve. Teď je to ale poprvé, kdy byl v hornině marťanského původu nalezen vliv obou těchto procesů zároveň.

Astrobiologové to ale nevzdávají a domnívají se, že podobné nebiologické reakce mohly vytvořit zásobu organických látek, díky nimž by se tehdy eventuálně mohl na Marsu vyvinout nějaký život. Rudá planeta nás stále fascinuje a její výzkum pokračuje. Další na řadě jsou vzorky z Marsu, pokud se nám je podaří dopravit na Zemi.

Diskuze (3) Další článek: LG Ergo Dual: Korejci navrhli sadu dvou monitorů s šikovným stojanem

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Bakterie, Mars, Mimozemský život, Chemie, Geologie, Meteorit, Hornina, Živý organismus, Organická látka, Carnegie, Látka, Původ, Bill Clinton, Rudá planetaRuský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View