Organizátoři olympijských her v Tokiu představili medaile. Vyrobili je z vysloužilé elektroniky

Téměř přesně za rok budou v japonském Tokiu zahájeny letní olympijské hry. Organizační výbor minulý týden odhalil medaile, které obdrží tři nejlepší sportovci a týmy v jednotlivých disciplínách. Zajímavostí je, že materiál pro výrobu asi pěti tisíc medailí byl získán z vyřazené elektroniky.

Olympijský výbor shromáždil téměř osmdesát tisíc tun staré elektroniky, mimo jiné 6,21 milionů vysloužilých mobilních telefonů. Recyklací získal dostatek cenných kovů pro výrobu zlatých, stříbrných a bronzových medailí, které bude rozdělovat účastníkům olympijských a paralympijských letních her.

Medaile z odpadu

Nutno podotknout, že nápad použít vyřazenou elektroniku není úplně nový – 1014 medailí z drahých kovů, vytěžených z vyřazených starých televizorů, počítačů a klávesnic, si odnesli účastníci zimních olympijských her ve Vancouveru už v roce 2010. Také na olympiádě v Rio de Janeiru v roce 2016 pocházelo přibližně 30 procent stříbrných a bronzových medailí z recyklovaných materiálů.

Organizační výbor olympijských her v Tokiu oznámil v únoru 2017 svůj záměr vyrobit medaile z recyklované elektroniky. V období od dubna 2017 do března 2019 pak od lidí z celého Japonska shromažďoval vyřazené spotřebiče, přičemž ke sběru sloužily boxy, umístěné na poštách i na ulicích velkých měst.

Odbornou recyklací se z 80 000 tun odpadu, sestávajícího kromě telefonů také z digitálních fotoaparátů, kapesních her a notebooků, podařilo získat přibližně 30,3 kilogramů zlata, 4,1 tuny stříbra a 2,7 tuny bronzu. Nyní z nich budou vyrobeny medaile pro nejlepší účastníky letních olympijských her.

Udržitelná olympiáda

Japonští sportovní fanoušci si tak mohou užívat pocitu, že jejich vysloužilé přístroje skončily místo na smetištích, ale na hrudích favoritů. Organizátoři mají v úmyslu učinit z chystané olympiády dosud nejekologičtější a nejudržitelnější hry.

Organizační výbor představil design medailí, vyznačující se odrazem světla v rozličných vzorech do různých směrů. To má symbolizovat nejen energii sportovců a těch, kteří je podporují, ale vyjadřuje také „teplou záři přátelství“.

Vzhled a provedení navrhl Junichi Kawanishi, který zvítězil v soutěži, do níž se zapojilo více než 400 návrhů od profesionálních designérů i studentů designu. „Je mi velkou ctí, že můj návrh byl vybrán pro olympijskou medaili v Tokiu 2020,“ řekl Kawanishi. „Nikdy jsem nesnil o tom, že by design, který jsem předložil pouze jako upomínku této události, byl skutečně vybrán.“

Diskuze (2) Další článek: Spolujízda s Waze: nová verze aplikace umožňuje řidičům pozvat až čtyři spolujezdce. V Česku ale zatím ne

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,