Ostrava do tramvají nasadí kamery a radary. Mají zabránit nehodám

Dopravní podnik Ostrava úspěšně otestoval nový antikolizní systém, který má zabránit srážkám tramvají s auty, chodci nebo jinými překážkami. Od minulého týdne již naostro funguje ve dvou vozech Stadler nOVA, v budoucnu jej podnik nasadí do zbylých 38 tramvají tohoto typu.

Překážky budou detekovat kamera a radar instalované na čele vozu. Oba senzory se připojí do zvláštního řídicího počítače. Antikolizní systém vidí až na vzdálenost 80 m. Pokud vyhodnotí možnou srážku, řidiče nejprve upozorní ikonou na displeji, později i zvukovým varováním. Pokud nebude reagovat, počítač začne postupně brzdit. Stále jde pouze o asistenční systém, plnou zodpovědnost tak nese řidič.

Systém dodala německá společnost Bosch Engineering, přičemž vývoj a nasazení dvou prototypů vyšly na pět milionů korun. Vybavit budoucí tramvaje už bude stát okolo půl milionů za kus. DPO už testuje antikolizní jednotky také v autobusech, ty dodává izraelská společnost Mobileye, dnes již dceřinka Intelu.

Antikolizní systém už pro tramvaje nasadila i Praha, je však výrazně jednodušší. Nijak nezasahuje do řízení vozu, pouze vysílá signál do speciální mobilní aplikace, kterou si musí nainstalovat chodci.

Diskuze (2) Další článek: Windows na podzim získají nové ikony. Ztratí ostré hrany typické pro Desítky

Témata článku: Intel, Doprava, Kamera, Praha, Ostrava, Tramvaj, Mobileye, Nehoda, DPO, Vůz, Počítač, Systém, Radar, Kam, Digitální kamery na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety