Ostrava do tramvají nasadí kamery a radary. Mají zabránit nehodám

Dopravní podnik Ostrava úspěšně otestoval nový antikolizní systém, který má zabránit srážkám tramvají s auty, chodci nebo jinými překážkami. Od minulého týdne již naostro funguje ve dvou vozech Stadler nOVA, v budoucnu jej podnik nasadí do zbylých 38 tramvají tohoto typu.

Překážky budou detekovat kamera a radar instalované na čele vozu. Oba senzory se připojí do zvláštního řídicího počítače. Antikolizní systém vidí až na vzdálenost 80 m. Pokud vyhodnotí možnou srážku, řidiče nejprve upozorní ikonou na displeji, později i zvukovým varováním. Pokud nebude reagovat, počítač začne postupně brzdit. Stále jde pouze o asistenční systém, plnou zodpovědnost tak nese řidič.

Systém dodala německá společnost Bosch Engineering, přičemž vývoj a nasazení dvou prototypů vyšly na pět milionů korun. Vybavit budoucí tramvaje už bude stát okolo půl milionů za kus. DPO už testuje antikolizní jednotky také v autobusech, ty dodává izraelská společnost Mobileye, dnes již dceřinka Intelu.

Antikolizní systém už pro tramvaje nasadila i Praha, je však výrazně jednodušší. Nijak nezasahuje do řízení vozu, pouze vysílá signál do speciální mobilní aplikace, kterou si musí nainstalovat chodci.

Diskuze (2) Další článek: Windows na podzim získají nové ikony. Ztratí ostré hrany typické pro Desítky

Témata článku: Intel, Doprava, Praha, Kamera, Tramvaje, Ostrava, Systém, Radar, DPO, Mobileye, Zabrání, Tramvaj, Počítač, Kam, Nehoda, Vůz, Digitální kamery na Heureka.czWear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět