V Německu padlo rozhodnutí udržet v chodu poslední jaderné elektrárny. Oživeno: Jasno prý ještě není

Oživeno 17. srpna v 17:00

Dle agentury Reuters situace není tak jednoznačná, jak tvrdí WSJ. Německá vláda popřela informaci, že se rozhodla odložit uzavření posledních tří jaderných elektráren. Uvedla však, že konečné rozhodnutí učiní, jakmile obdrží výsledky probíhajících zátěžových testů.

„Vláda zatím nepřijala žádné rozhodnutí o tom, jak naložit se zbývajícími třemi německými jadernými elektrárnami po konci letošního roku,“ uvedl tiskový mluvčí vlády. „K tomu dojde nejdříve v návaznosti na výsledky zátěžových testů.“ Dle mluvčího ministerstva hospodářství zpráva Wall Street Journal dokonce „postrádá jakýkoli faktický základ“.

Objektivně vzato by jaderné reaktory mohly snížit závislost země na rozmarech ruského prezidenta Vladimira Putina. Před rokem 2010 mělo Německo v provozu sedmnáct jaderných elektráren, ke konci roku 2021 jich bylo šest a nyní již běží poslední tři.

Původní článek z dopoledne 17. srpna 2022

Německo odloží uzavření tří posledních jaderných elektráren. Mělo k tomu dojít na konci letošního roku, ale aktuální energetická krize rozhodnutí mění. Informaci zveřejnil The Wall Street Journal, jako zdroj uvádí tři německé vládní představitele.

Německo se už před lety rozhodlo pro odklon od jádra a plán probíhal krok za krokem, ale zásadní zlom znamenala ruská invaze na Ukrajinu. Německo je do značné míry závislé na ropě a plynu z Ruska, ale vztahy se pochopitelně zkomplikovaly – za prvé Německo nechce posílat peníze do ruské ekonomiky, za druhé se dodávky energií staly strategickou zbraní a z Ruska udělaly nespolehlivého dodavatele.

Poslední tři aktivní jaderné elektrárny v Německu:

  • Isar 2: Bavorsko, provozovatel E.On SE
  • Neckarwestheim 2: Bádensko-Württembersko, provozovatel EnBW AG
  • Emsland: Dolní Sasko, provozovatel RWE AG

Hlasy volající po zachování jaderné energie se v Německu začaly ozývat hned po začátku invaze, postupně přerostly v seriózní politickou debatu, a rozhodnutí o zachování poslední trojice jaderných elektráren už mělo padnout. Teď jej ještě musí formálně posvětit vláda, což může trvat i několik týdnů.

Diskuze (36) Další článek: Australští vědci chtějí stavět silnice z použitých pneumatik a vody. Výhody kalí jeden nedostatek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,