Ozonová díra nad jižním pólem je větší než obvykle – svými rozměry překonala Antarktidu

Velikost ozonových děr nad zemskými póly se v průběhu roku mění. Ta nad Antarktidou se ztenčuje mezi srpnem a říjnem, tedy v období, kdy je na jižní polokouli jaro. Maximální velikosti dosahuje obvykle mezi polovinou září a polovinou října.

Letošní díra je aktuálně větší než tři čtvrtiny dřívějších ozonových děr pozorovaných v tomto období od roku 1979. Není však jasné, proč se zvětšila více než bývá obvyklé. Na počátku loňského října dosáhla maxima o rozloze přibližně 24 milionů km2 (tj. asi 300× větší, než je území Česka), tedy více než v předchozích letech.

Na začátku letošní sezóny se ozonová díra nejprve vyvíjela způsobem, který naznačoval, že bude zhruba stejně velká jako loni, ale během posledního týdne se výrazně zvětšila.

Díry hlídá Copernicus

Změnu ozonových děr pečlivě sleduje služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která pro tyto účely využívá satelitní pozorování a počítačové modely. „Z našeho pohledu již neroste příliš rychle, ale ještě začátkem října bychom mohli zaznamenat určitý nárůst,“ říká ředitel programu Copernicus Vincent-Henri Peuch.

Ozonová díra souvisí s antarktickým polárním vírem – pásem vířícího studeného vzduchu, který se pohybuje kolem Země. Když koncem jara začnou teploty vysoko ve stratosféře stoupat, úbytek ozonu se zpomalí, polární vír zeslábne, a nakonec se rozpadne a do prosince se hladina ozonu obvykle vrátí k normálu. Ozonová vrstva je velmi podstatná pro život na Zemi – chrání totiž před škodlivým ultrafialovým zářením.

Úbytek ozonové vrstvy způsobují plyny zvané freony, které byly poprvé vyvinuty ve 30. letech minulého století pro použití v chladicích systémech. Později byly nasazeny jako hnací plyn v aerosolových rozprašovačích. Tyto chemické látky jsou dostatečně stabilní, takže se mohou dostat ze zemského povrchu až do stratosféry. Ve výšce, kde se nachází stratosférický ozón, se však vlivem UV záření rozkládají. Následné chemické reakce ničí ozon.

Obnova potrvá přes 50 let

Od zákazu těchto sloučenin v roce 1987, na který přistoupilo 197 zemí, bylo pozorováno zlepšení stavu, ale obnova ozonové vrstvy je stále pomalá. Dohoda o snížení a ukončení výroby freonů, označovaná jako Montrealský protokol, čítá zastavení výroby, dovozu a vývozu freonů, jejich náhradu jinými látkami, ale též závazek ke sběru a recyklaci freonů, jež jsou dosud v oběhu.

Vědci předpovídali, že se ozonová vrstva plně obnoví do roku 2060. Nejnovější měření však naznačují, že se ozdravný proces zpomaluje a že úplnou obnovu lze očekávat nejdříve v roce 2070. Některé země totiž bohužel nadále pokračují v nelegálním používání a vypouštění zakázaných látek.

Vincent-Henri Peuch řekl: „V této fázi nedokážeme říci, jak se bude ozonová díra dále vyvíjet. Nicméně letošní díra se pozoruhodně podobá té z roku 2020, která patřila k nejhlubším a nejdéle trvajícím – uzavřela se až kolem Vánoc.“

Diskuze (6) Další článek: Microsoft ukázal nové počítače Surface. Má nový hybrid s otočným displejem. Představení jsme sledovali online

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,