Padající Boeingy 737 MAX mají další „oběť“ – Dennis Muilenburg končí na ředitelském postu

Generální ředitel Boeingu Dennis Muilenburg byl s okamžitou platností odvolán ze svého postu. V tiskové zprávě to oznámilo představenstvo společnosti s tím, že výrobce letadel pokračuje v boji s krizí, kterou iniciovaly dvě tragické havárie nejprodávanějších strojů 737 MAX.

Novým prezidentem a generálním ředitelem firmy byl jmenován 62letý David L. Calhoun, který dosud zastával funkci předsedy představenstva. Jeho místo naopak zaujme někdejší generální ředitel Continental Airlines Lawrence W. Kellner.

Letecké katastrofy předznamenaly krizi

David L. Calhoun usedne do ředitelského křesla 13. ledna 2020. Jeho úkolem bude stabilizovat společnost, která se poslední rok potýká se značnými problémy. „Představenstvo se rozhodlo, že je nezbytná změna vedení, aby se obnovila důvěra ve firmu, která se posouvá vpřed a pracuje na nápravě vztahů s regulačními orgány, zákazníky a všemi dalšími zúčastněnými stranami,“ uvádí tisková zpráva.

Vše začalo 29. října 2018, kdy 12 minut po startu havaroval Boeing 737 MAX na lince Lion Air 610 z Jakarty do Pangkal Pinangu. Při nehodě zahynulo všech 189 cestujících a členů posádky. Již tehdy se vyskytly informace, podle kterých mohl být jednou z příčin nesprávně fungující systém MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System).

Přesně 132 dnů poté - 10. března 2019 - havaroval další Boeing 737 MAX na lince Ethiopian Airlines 302 z Addis Abeby do Nairobi. Letadlo se zřítilo šest minut po startu nedaleko etiopského města Bishoftu a v jeho troskách zahynulo všech 157 osob, jež byly v okamžiku nehody na palubě. Jako jedna z možných příčin byl opět označen systém MCAS.

Následovalo uzemnění všech letadel Boeing 737 MAX, které platí dodnes. Generální ředitel Dennis Muilenburg se přitom nechal slyšet, že počítá s opětovným uvedením do provozu v rámci šesti týdnů. 6. května 2019 deník The Wall Street Journal informoval, že Boeing věděl o problémech s podezíraným systémem „asi rok“ před havárií v Indonésii.

Velká rošáda na vedoucích postech

Prohlášení sice výslovně nezmiňuje krizi kvůli problematickým letadlům, nicméně cituje nového šéfa, který uvedl, že „silně věří v budoucnost Boeingu a 737 MAX“. Akciové trhy zareagovaly na zprávu o změnách ve vedení firmy pozitivně – krátce po jejich oznámení stoupla hodnota akcií Boeingu o 3 % a v průběhu dne dále rostla.

Calhouna čeká nelehký úkol – ani tři čtvrtě roku po uzemnění stále není stanoveno žádné datum, kdy by se letadla 737 MAX mohla vrátit do oblak. Nedokončené stroje stojí na plochách kolem továren a letecké společnosti musí řešit, čím vlastně mají přepravovat své pasažéry. Aerolinky United Airlines odhadují, že k návratu Boeingů 737 MAX nedojde dříve než v červnu 2020.

„Pod novým vedením bude společnost Boeing pracovat s obnoveným závazkem k plné transparentnosti, včetně účinné a proaktivní komunikace s FAA, dalšími globálními regulačními orgány a svými zákazníky,“ uvádí se v prohlášení. „Dave má bohaté zkušenosti ve svém oboru, kde prokázal dobré výsledky a přijímá výzvy, kterým musíme čelit.“

Zástupci Federální letecké správy změnu na vedoucích postech Boeingu nijak nekomentovali. Na žádost o vyjádření odpověděli, že očekávají, že se firma zaměří na kvalitu a včas předloží veškeré podklady nutné pro přezkum.

Diskuze (64) Další článek: AMD na leden chystá novou grafiku Radeon RX 5600 XT s čipem Navi 10

Témata článku: Letadla, Létání, Boeing, Jakarta, Continental Airlines, Letadlo, Indonésie, Wall Street Journal, MCAS, Addis Abeba, Vedoucí post, Pad B, Generální ředitel, Nairobi, DAL, Představenstvo, Troska, Transparentnost, Post, United Airlines, Dennis Muilenburg, REDITELTvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Returnal je jednou z nejlepších novinek, které jsme si letos mohli zahrát. Studio Housemarque od něj ale ještě nedává ruce pryč.

Martin Nahodil
ReturnalSpekulace
Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Další týden a další věc, která se do finálních remasterů trojice dílů GTA neměla dostat.

Martin Nahodil
GTAKomentář
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny