Japonská firma ALE Co. hodlá nabízet tzv. padající hvězdy na obloze. Přírodní jev způsobený průnikem těles zemskou atmosférou hodlá vyvolat uměle pomocí satelitů a speciálních „umělých padajících hvězd“. Už jsme o tomto nápadu psali v březnu. Že to firma myslí vážně nyní potvrzuje zpravodajský web Japan Times, který prozrazuje i ambiciózní časový plán autorů – první objednávky by mohly být uspokojeny už v roce 2020.
Vývojáři jsou prý v závěrečné fázi výroby dvou speciálních satelitů, z nichž první by se mohl objevit na oběžné dráze v březnu příštího roku, druhý pak bude následovat v létě. Každý z nich bude ve svých útrobách schovávat 400 malých kuliček z kovového materiálu. Přesné složení výrobce tají kvůli know-how na dosažení potřebné barvy. Tyto kuličky pak na obloze dokážou vytvořit kýžený světelný efekt.
Jedna sada by měla vydržet na 20 až 30 akcí, životnost samotných satelitů se přitom předpokládá na dva roky. Je tedy jasné, že umělé padající hvězdy neuvidíme nijak často a bude to velmi drahá záležitost.
Na vývoj a vypuštění prvního páru satelitů bylo potřeba přibližně 20 milionů dolarů. Snadno tak můžeme spočítat, že jedna padající hvězda vyjde minimálně na 50 tisíc dolarů (tj. cca 1,1 milionu korun). Jedna seance s patnácti padajícími hvězdami tak může vyjít na přibližně 20 milionů korun.
Satelity budou schopny vypustit „umělý meteorický roj“ v konkrétním místě a pod potřebným úhlem tak, aby měl zákazník požadovaný výhled z místa, kde se zrovna nachází. Prvotní ukázka v roce 2020 by měla být vidět napříč světovými velkoměsty.