Pákistánská společnost Heavy Industries Taxila vyvinula modernizovaný hlavní bojový tank Haider. Veřejnost se s ním poprvé blíže seznámila na loňském veletrhu vojenských technologií International Defence Exhibition & Conference (IDEX) v Abú Zabí, metropoli Spojených arabských emirátů.
Ve středu 6. března 2024 byl tank Haider u příležitosti první vyrobené série oficiálně představen na slavnostním ceremoniálu v Heavy Industries Taxila, kterého se zúčastnil náčelník generálního štábu pákistánské armády generál Asim Munir s dalšími představiteli pákistánské armády.
Design tanku Haider je založený na čínském hlavním bojovém tanku VT-4 (MBT-3000) společnosti Norinco, který od roku 2017 používá čínská armáda. Pákistánská armáda má čínských tanků VT-4 objednáno 300 až 460.
Úctyhodný arzenál
Haider má podle dostupných informací k dispozici úctyhodný arzenál, jehož klíčovým prvkem je tankový kanón s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Kanón může pálit rozmanitou municí, včetně protipancéřových šípově stabilizovaných podkaliberních střel APFSDS, klasických tříštivotrhavých HE, kumulativních protitankových HEAT nebo třeba protitankové řízené střely.
Tříčlenná posádka má rovněž k dispozici koaxiální kulomet ráže 7,62 mm a dálkově řízenou zbraňovou stanici s kulometem ráže 12,7 mm. Pokud jde o pancíř, Haider využívá celou řadu prvků, včetně kompozitního pancíře z keramiky, kovů a polymerů, reaktivní obrany ERA i předstojného pancíře.
Pohon tanku zajišťuje čtyřtaktní přeplňovaný elektronicky řízený dieselový motor o výkonu 1 200 koňských sil a s hydromechanickou automatickou převodovkou. Poskytuje tanku slušnou pohyblivost. Haider může jet rychlostí až 70 km/h a jeho dosah je 500 km.
Haider je také vybavený pokročilým systémem řízení palby s balistickým počítačem a soustavou senzorů. Tím je zajištěna slušná přesnost palby a s ní související letalita tanku na bojišti. Přinejmenším podle tabulkových údajů se zdá, že by tank Haider měl podstatně přispět k rozšíření bojeschopnosti pákistánské armády, která objednala 600 těchto tanků.