Pandemie s úsměvem: Švýcaři vyvinuli průhledné roušky

Roušky se během uplynulých měsíců staly součástí našich životů. Kromě nesporných výhod mají také celou řadu nedostatků. Jedním z nich je skutečnost, že zakrývají oblast úst, která je nedílnou součástí obličejové mimiky. Často tak nepoznáte, zda se osoba v roušce usmívá, nebo má jiný výraz.

Můžeme předpokládat, že se roušek, obličejových masek a respirátorů přinejmenším ještě po nějakou dobu úplně nezbavíme. Švýcarští vědci proto přišli s nápadem, jak řešit zakrytí nosu a úst bez toho, abychom přišli o možnost vyjadřování výrazu – pracují na prodyšných průhledných chirurgických maskách.

Problémy se zakrytím obličeje

Zpočátku pandemie prakticky celý svět řešil nedostatek ochranných prostředků, zatímco dnes už je čas zabývat se zdánlivě méně vážnými problémy, jako je nemožnost vyjadřovat své pocity výrazem obličeje. Vnímají to například pacienti v nemocnicích či klienti různých pečovatelských služeb, na které vlídná tvář může působit uklidňujícím dojmem.

Další skupinou, které obličejové masky komplikují život, jsou lidé se sluchovým postižením. Vedle výrazu obličeje pro ně bývá důležitá možnost odezírat ze rtů, které však při zakrytí dýchacích cest nejsou vidět. Na tento problém narazily i české televize u pořadů s tlumočením do znakové řeči. Řešily je nejčastěji pomocí štítů, které však mnohdy znesnadňovaly viditelnost svými odlesky.

Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) a Švýcarských federálních laboratoří pro vědu a technologii materiálů (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) již dva roky pracují na vývoji průhledné, prodyšné a bezpečné obličejové masky.

Budeme se usmívat, koronaviru navzdory

Výsledkem bádání jsou masky, označované jako HelloMasks, které jsou vyrobeny z materiálů na bázi biomasy. Nejen, že jsou prodyšné, ale jsou také recyklovatelné a biologicky rozložitelné. Výroba probíhá procesem takzvaného elektrostatického předení („electrospinning“). Během něj se používá elektrický náboj k vytvoření velmi tenkých vláken, která umožňují průchod vzduchu, ale dokážou s dostatečnou účinností blokovat viry a bakterie.

Vědecký tým v nyní pracuje na sestavení vhodného procesu pro sériovou výrobu průhledných masek. Situaci vidí optimisticky – pokud vše půjde podle plánu, budou k dispozici počátkem roku 2021. Prvními lidmi, kteří je dostanou, mají být zdravotničtí pracovníci.

Diskuze (12) Další článek: Vyždímejte z NASu maximum funkcí: Praktické tipy, jak se dá využít síťové úložiště naplno

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Švýcarsko, Respirátor, eRouška, Tlumočení, Rouška, Pandemie, Zakrytí, Výraz obličeje, Maska, Fédérale de Lausanne, Vyjadřování, Obličej, LausannePilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

Pilulka místo cvičení? Ale ne pro lenochy – jen pro ty, kdo cvičit nemohou

** Pozitivní účinky cvičení se neomezují jen na svaly, plíce a oběhový systém, ale významně prospívají i zraku ** Pro lidi, kteří cvičit nemohou, vědci vyvíjejí „cvičení v pilulce“ ** Ostatní by měli sportovat, protože dobrovolné sportování zabírá líp než vynucené

Jaroslav Petr
TěloCvičeníZdraví
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby
Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Je čas na další battle royale. Pokračování PUBG Mobile je tu...

Ladislav Novák
Mobilní hryPUBGRecenze
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek