Pandemie s úsměvem: Švýcaři vyvinuli průhledné roušky

Roušky se během uplynulých měsíců staly součástí našich životů. Kromě nesporných výhod mají také celou řadu nedostatků. Jedním z nich je skutečnost, že zakrývají oblast úst, která je nedílnou součástí obličejové mimiky. Často tak nepoznáte, zda se osoba v roušce usmívá, nebo má jiný výraz.

Můžeme předpokládat, že se roušek, obličejových masek a respirátorů přinejmenším ještě po nějakou dobu úplně nezbavíme. Švýcarští vědci proto přišli s nápadem, jak řešit zakrytí nosu a úst bez toho, abychom přišli o možnost vyjadřování výrazu – pracují na prodyšných průhledných chirurgických maskách.

Problémy se zakrytím obličeje

Zpočátku pandemie prakticky celý svět řešil nedostatek ochranných prostředků, zatímco dnes už je čas zabývat se zdánlivě méně vážnými problémy, jako je nemožnost vyjadřovat své pocity výrazem obličeje. Vnímají to například pacienti v nemocnicích či klienti různých pečovatelských služeb, na které vlídná tvář může působit uklidňujícím dojmem.

Další skupinou, které obličejové masky komplikují život, jsou lidé se sluchovým postižením. Vedle výrazu obličeje pro ně bývá důležitá možnost odezírat ze rtů, které však při zakrytí dýchacích cest nejsou vidět. Na tento problém narazily i české televize u pořadů s tlumočením do znakové řeči. Řešily je nejčastěji pomocí štítů, které však mnohdy znesnadňovaly viditelnost svými odlesky.

Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) a Švýcarských federálních laboratoří pro vědu a technologii materiálů (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) již dva roky pracují na vývoji průhledné, prodyšné a bezpečné obličejové masky.

Budeme se usmívat, koronaviru navzdory

Výsledkem bádání jsou masky, označované jako HelloMasks, které jsou vyrobeny z materiálů na bázi biomasy. Nejen, že jsou prodyšné, ale jsou také recyklovatelné a biologicky rozložitelné. Výroba probíhá procesem takzvaného elektrostatického předení („electrospinning“). Během něj se používá elektrický náboj k vytvoření velmi tenkých vláken, která umožňují průchod vzduchu, ale dokážou s dostatečnou účinností blokovat viry a bakterie.

Vědecký tým v nyní pracuje na sestavení vhodného procesu pro sériovou výrobu průhledných masek. Situaci vidí optimisticky – pokud vše půjde podle plánu, budou k dispozici počátkem roku 2021. Prvními lidmi, kteří je dostanou, mají být zdravotničtí pracovníci.

Diskuze (12) Další článek: Vyždímejte z NASu maximum funkcí: Praktické tipy, jak se dá využít síťové úložiště naplno

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,