Paříž chce hosty olympiády rozvážet autonomními létajícími taxi na baterky

Příští letní olympijské hry v Tokiu sice proběhnou až v příštím roce, ale již se připravují i ty další, které se budou konat v roce 2024 v Paříži. U nich se především řeší, jak ve francouzské metropoli zajistit dopravu. Město je to velké a jak bývá zvykem, vždy zacpané. Airbus proto společně s pařížským dopravním podnikem přišel s nápadem, který by transport hostů ulehčil - létající autonomní taxi

Tyto taxíky by létaly z letiště Charlese de Gaulle přímo do centra města, což by mělo výrazně zkrátit čas, který lidé tráví v Paříži na cestách. Obvykle to z letiště do centra města pomocí autobusu nebo vlaku trvá zhruba hodinu, létajícím taxíkem by to bylo pár minut. Odlet by se konal každých šest minut. 

Momentálně vzniká návrh, jak by podobný dopravní systém skutečně fungoval. Městský podnik Aeroports de Paris musí do konce letošního roku vybrat místa, kde by mohla vzniknout jakési depa létajících taxi a ta následně do 18 měsíců postaví.

Ještě ale není jasné, jaké stroje by dopravní podnik používal. V první řadě musí být bezpečné a odzkoušené. Zároveň musí mít dostatečně velkou kapacitou baterie, aby překonaly potřebnou vzdálenost s bezpečnou rezervou. S jiným než elektrickým pohonem se ale nepočítá. 

Airbus, který se na vývoji podílí, musí rovněž zaručit, že taxi nebude odporovat stávajícím předpisům. Společnost u toho může čerpat ze svých stávajících autonomních taxíků. Vyvíjí přitom už rovnou dva modely - Vahana, který je určen pro jednoho člověka, a CityAirbus pro čtyři cestující.

Diskuze (14) Další článek: Miniaturní robotická včela neváží ani půl gramu a pohání ji výhradně solární energie

Témata článku: , , , , , , , , , , ,