Zatímco dnes sníme o umělé inteligenci a virtuální realitě, před šedesáti lety bylo trendy všechno jaderné – od atomového hřibu po vize aut s jaderným pohonem. Na webu IEEE Spectrum proto zavzpomínali ještě na jeden bizarní prototyp: jaderné pero od věhlasného výrobce Parker.
Autorem návrhu byl designér Walter Bieger, který dostal za úkol na sklonku 50. let minulého století navrhnout pera v podobě, v jaké je budeme používat v daleké budoucnosti. A tak vznikla série futuristických propisek, z nichž ta jaderná se později objevila i ve slavném snímku Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea.

Jaderné pero od Parkeru (Foto: Parker)
Uvnitř jaderného pera se nacházela speciální jednotka s radioaktivními izotopy, které díky reakcím volitelně ohřívaly inkoust v zásobníku. Díky tomuto postupu pak pero umělo psát řidším, anebo naopak hustším inkoustem, což se projevovalo odlišným charakterem tahu.
Po čase radioaktivní šílenství opadlo, a tak se dnes po dálnicích neprohánějí vozy s jadernými palivovými články a stejně tak nenosíme po kapsách pera s radioaktivním izotopem. S příchodem osobních počítačů, laptopů, mobilů, tabletů a především e-mailu, SMS a instantních komunikátorů se totiž vytratila potřeba nosit v kapse propisky – natož radioaktivní.
To však kupodivu tehdy nikoho nenapadlo, a tak se v jednom ze záběrů Vesmírné odysey vznáší ve stavu beztíže archaické inkoustové pero, což je z dnešního úhlu pohledu přinejmenším hodně bizarní představa. Sami na to pamatujme, když budeme přemýšlet, jak asi bude vypadat svět za dalších 50. let, kdy budou mít naši potomci a jejich potomci možná zase trošku jiné priority a budou se smát chytrým dotykovým telefonům z počátku 21. století.
Bude vás také zajímat:
Na Živě.cz se dále věnujeme těmto tématům: