Koronavirus | Fake News | COVID-19

Párty, jejichž cílem je nákaza účastníků koronavirem, neexistují. Jde prý o „městskou legendu“

Nejen v českých, ale i v řadě zahraničních médií se objevily informace o údajném pořádání takzvaných COVIDových párty. Jejich cílem měla být nákaza účastníků novým koronavirem SARS-CoV-2. Dle některých zdrojů vyhrál ten, u koho se první prokázala nákaza.

Před „korona akcemi“ varovali i někteří politici a významné zdravotnické organizace. Dle jejich mínění je záměrné vystavení se koronaviru velkým hazardováním se zdravím, a to i v případech, kdy by se párty účastnili výhradně mladí lidé.

Korona párty je městská legenda

Jedno ze základních pravidel kvalitní žurnalistiky stojí na ověřování informací z alespoň dvou nezávislých zdrojů. To zjevně řada médií neudělala a spolehla se na nepotvrzená tvrzení o údajném pořádání takových akcí, jež měly mít hojnou účast.

Magazín Wired se rozhodl přijít celé věci na kloub. Reagoval tak na informaci, že za rekordní přírůstek nových nakažených ve státě Alabama stojí studenti z města Tuscaloosa. Údajně měli uspořádat COVID párty s účastí nakažených osob. Účastníci prý vybírali peníze do banku s tím, že ten, kdo se nakazí jako první, bere celou výhru.

Wired označil celou informaci jako nesmysl. Kromě její nepravděpodobnosti poukázal také na naprostý nedostatek relevantních a důvěryhodných zdrojů. Za původce fámy o tajné akci tohoto typu v Alabamě označil členku městské rady Sonyu McKinstry, která ji měla publikovat v televizi ABC News.

Mediální pohádky

Když byla McKinstry novináři dotázána na zdroj této informace, neodpověděla. Ministerstvo zdravotnictví v Alabamě odvětilo s tím, že „nebylo možné ověřit, že by k nějaké takové akci došlo“. Wired konstatuje, že podobné městské legendy většinou vznikly tak, že novináři citovali nějakého místního politika. Větší média pak tyto zprávy přebírala s odkazem na lokální noviny.

Fáma o koronavirových párty tak připomíná starší městskou legendu, podle které se kolem roku 2005 měly uskutečňovat takzvané „lékové párty“. Jejich podstata měla spočívat v tom, že účastníci dali do misky léky svých rodičů, které následně náhodně vytahovali a konzumovali. Ani v tomto případě se nikdy neprokázalo, že by se takové akce skutečně někdy někde odehrávaly.

Veškeré dosud publikované informace o akcích, kde se mladí lidé měli záměrně vystavovat nákaze koronavirem, tak mají jedno společné: neexistuje o nich žádný věrohodný důkaz. Jistě mohlo dojít k nákaze lidí na akci s větším počtem účastníků (aktuálně je znám takový případ z pražského klubu), nicméně podle všeho se nejednalo o záměr či smysl akce jako takové.

Diskuze (40) Další článek: V USA už 48 milionů lidí stráví hraním 15 hodin týdně

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Fake News, COVID-19, Viry, Média, Účastník, Tuscaloosa, Akce, Alaba, ABC News, Wired, Legenda, Korona, Nákaza, Alabama, Party


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 208